Numara Taşımada Riskler Ne Olacak?

Numara taşımada riskler ne olacak?

9 Kasım’da başlatılması planlanan numara taşınabilirliğinin riskleri, yönetmelik değişikliği yapılmadığı için göz ardı ediliyor.
Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri yönetmeliğin son şekli ile devam edeceğini, 9 Kasım’dan sonra eksikliklerin görülüp ona göre önlem alınacağını belirtirken, GSM şirketlerine de risklere karşı hazırlıklı olmaları için yazı gönderiyor.

Numara taşınabilirliği uygulamasının en büyük risklerinin başında ton uygulaması geliyor. Bir abone numarasını taşıdığında onu arayanların hangi operatöre geçtiğini numarasından değil ton sesinden anlaması gerekiyor. Operatörler arası arama ücretinin yüksekliğine dikkat çeken tüketici dernekleri bilmeden farklı operatörleri arayan abonelerin bu durumu ancak faturalarına yansıdığı zaman fark edeceklerini ve bunun mağduriyetleri ortaya çıkaracağını savunuyor.

GSM şirketi yetkilileri de tonlama uygulaması nedeniyle pek çok abonenin mağdur olacağını belirttiklerini bu nedenle Telekomünikasyon Kurumu’ndan sesli yanıt sistemini devreye sokmasını istediklerini ifade etti. Ancak kurumun yönetmelik değişikliği yapmak istemediği için, uygulamanın risklerinin ancak 9 Kasım’dan sonra ortaya çıkacağı ifade edildi. Yani aboneler numaralarını taşıyacak. Tonlama uygulamasından dolayı mağduriyet doğarsa ancak o zaman sesli yanıt sistemine geçilecek.

Telekomünikasyon Kurumu, geçiş öncesinde bazı risklerin olduğunu kabul ediyor ancak yönetmelikte 9 Kasım’dan önce hiçbir değişiklik yapılmayacağı belirtiliyor. Ancak kurum GSM operatörlerine geçiş sonrası yaşanacak risklere hazırlıklı olmaları ve sesli yanıt sistemini hazırlamaları konusunda yazı gönderiyor.

Numara taşınabilirliğinde operatörlerin en çok üzerinde durduğu konulardan biri de borçlu abonelerin taşınması. Kara liste oluşturulması konusunda Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri operatörlerin kendi aralarında anlaşmalarını istedi. Kurum yetkilileri operatörlerin müşteri bilgilerini birbirleriyle paylaşmak istemedikleri için kara liste uygulamasının bir süre askıya alındığını belirtti. Bunun yanı sıra operatörler suiistimal yaşanmaması için abonelerin sık sık operatör değiştirmesinin de önüne geçilmesini istiyor.

Numara taşınabilirliği uygulamasında abonenin seçme özgürlüğünü korumak için operatörlere de bir takım sınırlamalar getirildi. Buna göre bir abone numarasını taşımak istediğinde başvuru yaptığı operatör, diğer operatöre abonenin böyle bir talebinin olduğuna dair bilgi gönderiyor. Bu noktada operatörün aboneyi kaybetmemek için onunla irtibat kurması ve spesifik, özel kampanya düzenlemesi kesinlikle yasaklanıyor. Operatörler diğer operatörlerin müşterilerini kendilerine çekmek için de kendileriyle irtibat kurup kişiye özel tarife seçenekleri sunamıyor

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir