Londra Taksileri Elektrikli Olcakmış

Londra’nın kendine has tasarımıyla şehrin bir simgesi haline gelmiş olan taksileri, 2009 yılında elektrikle çalışmaya başlayacak.

Londra’nın ünlü TX4 model ticari taksilerini üreten Manganese Bronze’un %23’lük ortağı Çin’li firma Geely, 2009 yılının ilk çeyreğinde tamamen elektrikle çalışan yeni modelleri piyasaya sürmeye hazırlandığını açıkladı.

Geçtiğimiz gün BMW’nin tamamen elektrikle çalışacak MINI E modelini duyurmasının ardından, İngiltere ile özdeşleşmiş bir diğer otomobil olan “Siyah Taksiler”i TX4’ün elektrikli modeli TX4 E’nin 2009 yılında İngiltere sokaklarında dolaşacağı açıklandı.

Her ne kadar Manganese Bronze’un alt şirketi olan LTI (London Taxis International) tarafından üretilen TX4 E’ler MINI E kadar performansa sahip olmasa da, 80 kilometre hıza ulaşarak 100 kilometrelik yol boyunca şarj edilmeden çalışabilecekler.

Lityum-iyon fosfat pillerle çalışacak yeni otomobillerin elektrik tüketimi 1 kilometrede 0.4 YTL olacak.

MINI E resmen doğrulandı

Fiyatı konusunda herhangi bir bilgi verilmeyen otomobille ilgili bir tasarım şeması da paylaşılmadı. Elektrikle çalışan otomobillerde en büyük problemin motora güç veren pilin yerleştirilmesi olduğu düşünülürse, yeni TX4’ün büyük bir problemi olduğu ortaya çıkıyor. BMW’nin bu problemi MINI E’nin arka koltuklarını tamamen yok ederek çözdüğü düşünülürse, yeni TX4’ün “taksi” görevini pek de layığıyla yerine getiremeyeceği düşünülebilir.
(NTVMSNBC)

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir