Google PageRank

Google PageRank

Google PageRank en basit anlatım ile Google tarafından sitenize biçilen değer anlamına geliyor.Bu PR (Pagerank Değeri) ne kadar yüksek ise sitenizin şansı o kadar yüksek.Arama motorlarında o kadar üstte çıkma şansınız doğar.

SEO Arama motoru Optimizasyonu

Nerde karşıma çıkar?

Bir web sitesine girdiğinizde eğer google toolbar yüklüyse orada yeşil bir derecelendirmenin olduğunu göreceksiniz.0 ile 10 arasında bir değer gösterir her sayfa için.Aslında PR değeri 0 ile 1 arasında bir değerdir.Ama google toolbar ‘ a aktarılırken bu değer 0-10 arası bir değere göre ölçeklendirilir.Bu aslında artan bir derecelendirmedir.Ya da şöyle anlatayım Pr 1 den Pr 2 ye zıplamak PR8 den PR9 a zıplamaktan daha kolaydır.

Sitemin PageRank’ini nasıl artırcam?

Sitenizin pagerank i hesaplanırken heryerde gördüğümüz sabit detaylar vardır.Mesela ne kadar backlinki olduğu falan filan.Ama aslında bunların hepsi google algoritmasının bir parçasıdır.Aslında google sitenizin yerini-sıralamasını ve PR değerini belirlerken bir sürü değişken kullanıyor.

Html Kodları

Kullandığınız kodlar google açısından önemli.Çünkü google sadece metin ya da içerik olarak değil görünüm olarak da incelediği için sitenizi mutlaka <h1> ya da <p> gibi görünümü etkileyecek kodlar kullanmanız gerekir.Bu kodlar içerisinde yer alacak metin veya içeriğe google daha dikkat edecektir.Tabi title gibi meta etiketlerini unutmamak lazım.

Özgün İçerik

Eğer sırf reklam programlarından para kazanmak ya da hit artırmak için çalıntı içerik kullanıyorsanız PageRank konusunda hiçbir beklentiniz olmamalı.Bu şekilde sadece günü kurtaracak ve PR nimetlerinden nasibinizi alamayacaksınız.100 sayfalık çalıntı içeriğiniz olacağına 10 sayfalık özgün içeriğiniz olsun daha iyi.(Ben de sitemde bu yöntemi kullanıyorum ve gördüğünüz gibi 2 güncellemede önce pr1 sonra pr 2 olduk…)

Backlinkler

Tabi en önemlisi backlinkleriniz.Ama backlink seçerken önemli olan linkinizi yayınlayacak sitenin sizin siteniz ile aynı kategoride olması.Yani herhangi bir sohbet sitesinin teknoloji içerikli bir siteye verdiği backlink hiçbir işe yaramayacaktır.1. faktör bu. 2. faktör ise backlinki aldığınız sitenin link çıkışı sayısı.Diyelim ki sizin siteniz A sitesi ve sizin linkinizi yayınlayan site ise B sitesi. B sitesinin link çıkışı 5 olsun. Ve bir de 1 link çıkışlı C sitesi olsun.Pagerank değerleri aynı olduğunu varsayarsak C sitesinin size vermiş olduğu backlin B sitesinden daha etkili olacaktır.Bir de ücretli link satışları var.Mesela PR 4 sitesi için PR 5 ya da üstü sitelerden ücret vererek link alanlar var.Bu işe yarayacaktır ama bunlar kısa süreli çözümlerdir ve bu durumun google tarafından farkedildiği anda sitenizin durumunu tehlikeye sokacaktır.

Kullanıcı faktörü

Dikkat ettiyeseniz google toolbar yüklerken size bir soru soracaktır.Pagerank algoritmasına dahil olmak istiyormusunuz diye soracaktır.Bunu seçen kullanıcılar google da yaptıkları aramalar sonucunda eğer sizin sitenize tıklarsa googledan bir artı puan daha aldınız demektir.

Alexa faktörü

Sitenizin Alexa değerini takip etmiyosanız artık bunu da yapmanız gerekiyor.Çünkü Alexa da önemli bir faktördür.Çünkü alexa bu saydığımız yöntemler dışında bir şekilde çalışır.

http://www.kagitpil.com/2008/08/13/site-istatistiklerinin-olculmesi/

http://www.kagitpil.com/2008/09/14/gelecek-alexa-degeriniz-future-alexa/

Sonuç olarak google tarafından önemsenmek istiyorsanız bu faktörlere dikkat etmeniz gerekiyor.Tabi bunların dışında yöntemler de var.Eğer paranız çok ise SEO yaptıklarını iddaa eden veya gerçekten yapan kişilere başvurabilirsiniz.Ama onların da garantisi yok.Çünkü dediğim gibi bunlar geçici çözümler.Siz kaliteden ödün vermeyin sitenize ilgi gösterin ona özen gösterin karşılığını alacaksınız.

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir