Ubuntu

Halen linux denemediniz mi? O zaman çok şey kaybettiniz demektir.Bence hemen ubuntu indirip deneyin.Yazımızı okuyup kararınızı verin…

Ubuntu debian linux tabanlı bir işletim sistemi.Linux linux deyip duruyoruz ama belki de halen linux’un ne olduğunu bilmeyenler var.Linux demek açık kaynak yani bedava alıp istediğin şekilde düzenleyip istediğin kişiye istediğin isimle dağıtabileceğin özgür bir yazılım.

Ey okuyucu,illa windows olacak demiyorsan ve lisans ücreti ödemek istemiyorsan tam senlik bişey :)diyebilirim.

Gelelim ubuntuya son dağıtımını ubuntu sitesinden http://www.ubuntu.com/getubuntu/download adresinden bedava indirebileceğiniz bir os.İndirin ve sisteminizi ubuntu cd ile boot edin başlatın ve deneyin.Bakın.Şu anda son dağıtımı tam türkçe olmasa bile yarı türkçe yarı ingilizce şekliyle de baya iş yapıyor.Sisteminize kurduğunuz an itibarıyla çeşitli ofis programları ve grafik yazılımları üstünde geliyor.Eğer 3d uygulamalar kullanmayacaksanız driver sıkınıtınız da yok denecek gibi.Herşeyi ile hazır bir paket yani.

Ubuntu Ekran görüntüsü

Sistem kurtarmaya da yarar aynı zamanda bu linuxlar.Bir usb diske bütün dosyaları atın ve usb den boot edin bilgisayarınızı.Ve windowsa elleşmeden deneme seçeneği ile başlatın bilgisayarı.İşte bilgisayarınız çalışıyor.Hemen bilgilerinizi yedekleyin:)

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

2 Comments

  1. Merhabalar,
    Linux ile ilgili verdiğiniz bilgileri okudum.İnanın hep derlerdi de bi merak edip de linux ile ilgili bilgi edinmemiştim.Zaten öyle bu konularda da fazla bilgim yok!…Niçin mi bu konuyla ilgilendim, tabii ki microsoft yüzünden…Adamlar neredeyse b…na para alacak.O kadar gıcık oluyorum ki, pc de ms ile ilgili ne varsa (klavye ve mouse dahil) yoketmek isterim.Valla benim elimden bişey gelmese yani linux a geçemeyecek bile olsam (zira, format,boot,kurulum …v.s,konularında yetersizim) ms olmadan da bişeylerin yapılabilindiğini bilmek de güzel…Neyse…, sizden, linux lu bilgisayara geçiş konusunda, yani pc de xp kuruluyken linux a geçmek için neler yapmam gerektiği hususunda ayrıntılı bilgi istesem?..Bir de şu ubuntu sitesinden linux cd sini nasıl isteyeceğiz?…Yerini bulamadık…sadece ubuntu cd sini dowland edebileceğimizi gördük…Aldığım bilgiler ve vereceğiniz bilgiler için Allah razı olsun,sağolun…Görüşme dileğiyle…

    1. @yusuf baltacı
      merhaba. sitemi ziyaret edip, olumlu yorumlar yaptığınız için teşekkürler. ubuntu cd için https://shipit.ubuntu.com/ adresinden desktop edition seçip üye olmanız gerekmektedir. ücretsiz cd yolluyorlar. ya da cd’yi kalıp dosyası halinde indirip cd ye yazdırıp da kullanabilirsiniz. cd yi bilgisayarınıza takıp, bilgisayarı cd den boot ettiğinizde türkçe olarak kurulum yapabilirsiniz. xp ve diğer işletim sistemi kullanım seçeneklerini oradan seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir