Sal. Eki 22nd, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Anka kuşunun iniş anı

2 min read

700 milyon kilometre yol katederek 10 aylık yolculuğunun ardından dün Kızıl Gezegen’in Kuzey Kutbuna başarıyla inen uzay aracı Phoenix, 3 aylık görevine başladı. Anka Kuşu’nun görevinin en zorlu bölümü olan iniş anı Mars’ın yörüngesindeki bir uydu tarafından görüntülendi.

Rönesans uydusu tarafından çekilen karede Phoenix paraşütünü açmış halde görülüyor.

Bu görüntünün uydu tarafından tespit edilebilmesinde hem iyi bir planlama hem de şans faktörü etkili oldu.

Anka Kuşu’ndan gelen ilk görüntülerdeyse Kızıl Gezegen’in yüzeyindeki poligon şeklindeki alanlar göze çarpıyor. Anka Kuşu, Mars’ta yaşam olup olmadığına dair araştırmalar yapacak. Robot kolu aracılığıyla Mars yüzeyindeki toprak tabakasını kazarak 10 santimetre derinde olduğu tahmin edilen buz tabakasına ulaşacak.

Gezegende daha önce hiç sıvı halde su bulunup bulunmadığı anlaşılmaya çalışılacak. Zira gezegende yaşam belirtilerinin olması için su bulunması gerektiğine inanılıyor.

Anka Kuşu, yine gezegenden toplayacağı toprak örneklerini de içine yerleştirilen özel laboratuvarda analiz edecek.

Aracın enerjisini sağlayacak güneş panelleri, aracın inişinin havaya savurduğu yoğun toz tabakası yatıştıktan sonra açılmak üzere programlandı.

Mars kaşifi Phoenix, 32 yıldan bu yana Kızıl Gezegen’in yüzeyine başarılı bir motorlu iniş yapmayı başaran ilk uzay aracı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.