iPhone 3G Gerçeği

iPhone 3G Gerçeği

iphone dağıtılmaya başladı.3g teknolojisi olarak Türkiye’ye lanse edildi.Türkiye mobil internet ile tanışacaktı.Ama herkesin unuttuğu bir şey vardı….

Şu anda ülkemizde 3g lisansları dağıtılmış durumda değil ve 3g ile gelecek mb seviyesinde hızlı internet servisi yok.iphone ları dağıtırken internet paketleri ile veriyorlar iyi hoş ama şöyle bir izlenim uyanıyor.Sanki 3g ülkemize gelmiş ve yüksek hızlı internet dağıtılmaya başlanmış,diğer telefonlar ölmüş iphone olmadan yaşanmazmış falan filan.Ama gerçek şu:

Şu anda ülkemizde 3g teknolojisi ve altyapısı yok.

Verilen internet zaten kullanmakta olduğumuz gprs veya gprs edge teknolojisi zaten.

Bu teknoloji ile ulaşabileceğiniz max hız 238 kbps yani mevcut adsl paketlerinin en düşüğünün 4 te biri.

Ayrıca dokunmatik ekran ve bu şekilde kullanabileceğiniz telefonlar sadece iphone değil en basiti samsung bile tamamen dokunmatik ekran i900 benzeri bir sürü telefon çıkarttı.

Bu kampanya ile amaçlanan 3g nin tanıtımı değil 3g adı altında kazıklamaktır.

Abone olup telefon alacaklar 12 ya da 18 ay boyunca belli bir sabit ücreti ödemek zorunda kalacaklardır.

Yaklaşık 5-6 ay içerisinde 3 g kullanımı ile tarifeler ucuzlarken şu anda iphone alanlar halen 150 ytl gibi astronomik tarifeleri kullanıyor olacak ve kafaları taşlara vuracaklardır.

Sİz siz olun iphone almayın.

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

13 Comments

 1. Anti-iPhone kampanyasına gönül veren arkadaşlar.. :mrgreen:
  Emin olun kimse iPhone’u 3G teknolojisi için satın almıyor,iPhone üst kalitede bir mp3 çalar,çok kullanışlı apllicationlara sahip bir cep bilgisayarı,Wireless bağlantısı olan bir cihaz,GPS özelliği ile yol tarif eden bir yol arkadaşı,herşeyden önemlisi harika bir dizayna sahip,ve çok dayanıklı bir telefon..Tarifeler sana hesapsız gibi gelmiş ama iyice araştırsaydın öyle olmadığını farkederdin..
  150 Dakika her yöne : Turkcellde diğer operatöre konuşmanın dakikası 60 kuruş (Vergiler dahil) hepsini diğer operatörlere harcarsan 90 YTL lik fatura ediyor,Turkcelle konuşmanın dakikası 30 kuruş,benim gibi konuşmalarının çoğu diğer abonelerle olan insanlar için çok uygun.
  150 SMS her yöne : Turkcellde mesaj 0.25 kuruş..Toplam 35 YTL gibi bir para ödemek gerek 150 SMS için
  3 GB Data pakedi : 3GB paket Turkcellde 59 YTL

  Topladığınız zaman sadece internet pakedi ve SMS ler 91 YTL’yi aşan bir meblağ tutmakta.Bu tarifeler zaten Turkcell’e benim gibi aylık 100 YTL üzeri fatura ödeyen insanlar için çok kullanışlı.Faturalarım azalacak yada aynı faturayı ödeyeceğim ve birde iPhone sahibi oldum (Piyasa fiyatı 650 Euro)

  Kablosuz internet bağlantısında cihazın hızı gerçekten mükemmel,rahatça surf yapabiliyorsunuz,ben EDGE ile rahatça maillerime ulaşıyorum,MSN ve her nevi messenger’ı kullanıyorum,Maps uygulaması ile en küçük caddeye kadar heryerin Uydu görüntülerini ve cadde isimlerini görüntülüyorum ve Youtube’dan video izleyebiliyorum,yada telefonuma yüklediğim filmleri izleyebiliyorum.

  Telefonu kullanmadan,elinize almadan bir anti-iPhone kampanyası başlatmışsınız,bu çok yanlış,insanları yanlış yönlendirmeye hakkınız yok,siz cihazın özelliklerini yazın bırakın insanlar değerlendirsin alan alsın almayan almasın,kimse kimsenin kafasını ne zaman taşlara vuracağını bilemez..

  Ve ayrıca 3G iletişimin Türkiye’de çok ucuz olacağını zannetmiyorum çünkü bu ülkede hiçbir şeyde yeni bir teknoloji eskisinden ucuz olmamıştır..

 2. Ayrıca iPhone’un ne kadar dayanıklı bir cihaz olduğunu merak eden arkadaşlar Youtube’a ”iPhone 3G torture test” yada ”iPhone 3G stress test” yazarak izleyebilirler.

 3. Eklemeyi unuttum Turkcellde küçük paket aylık 91 YTL (Vergiler dahil)..

  150 Dakika heryöne + 150 SMS heryöne + aylık 3GB data pakedi + Hafta sonları Turkcellilerle konuşmak bedava..

 4. lütfen turkcell reklamları yapmayalım burada.bu yorumlar yapılırken sizin saydığınız bir sürü özellikten benim de haberim vardı tabi ki de.benim dikkat çekmeye çalıştığım nokta farklı.siz bir gsm operatorune bağlı kalmayı tercih edebilirsiniz normal.ben de turkcell kullanıyorum.ama aylık faturam sizinki kadar yüklü gelmiyor.ee durum böyle olunca 3g gelince ne olduğunu bilmeden aylarca turkcelle ben şu kadar parayı vermeyi taahüt ederim diyemem.bütün dünya wi-fi üstünde çalışırken gprs için aylık o kadar ücret vermek belki şu anda mantıklı gelebilir ama inanın bundan belki de 3-4 ay sonra bu para havaya atılan bir para ollmaktan öteye geçemeyecek.
  iphone güzeldir ama ülkemizde iphone kampanyası şişirmedir.

 5. Şişirme değildir iPhone kampanyaları yurt dışında dahada pahalıdır,wi-fi dediğin olay bedava bir olay zaten,ve ayrıca sen bu parayı GPRS’e değil konuşma + SMS’e ödüyorsun..Ayrıca evet ben bir GSM operatörüne bağlı kalmayı tercih ediyorum,10 senedirde bağlıyım,benim gibi bağlı olan milyonlarca insanla beraber bu kampanyayı beğeniyorum..

 6. Yurt dışında mesela AT&T’nin kampanyasında 199$ verip iPhone’unuzu alıyorsunuz ama bitmedi,24 ay boyunca ayda 85$ ödüyorsunuz hat kullanım ücreti olarak (AT&T’nin yaptığı son 10 dolarlık zamla beraber).Yani ülkemizdeki iPhone kampanyalarının AT&T’ninkinden daha makul olduğu ortada,ve ayrıca ben operatör reklamı yapmadım,sadece Turkcell örneğini vererek 150 SMS + 150 dakika heryöne + 3GB Data pakedi + hafta sonu Turkcellilerle konuşmanın yaklaşık kaç YTL’ye malolacağını fakat iPhone kampanyasında bundan çok daha az bir ücret ödeyerek ayrıca bir adette iPhone sahibi olabileceğinizi belirttim.Nokia N95’te kullandım,olay yaratan Nokia N95’i çoğu özelliği ile gölgede bırakmıştır iPhone,bunu halen 2 telefonuda aynı anda kullanan insanlarda çeşitli forumlarda belirtmiştir..Dünya Wi-fi takılıyo,bizde takılıyoruz,bunun Turkcell’le alakası yoktur..Teşekkürler..

 7. aslında aynı dili konuşuyoruz fakat siz ters açıdan bakıyorsunuz olaya.””iPhone 3G’ye çok özel fiyatlarla sahip olun. 18 ay boyunca paketlerdeki Turkcell servislerinden yararlanın.”” bunu sitelerinden aldım.
  şimdi 150 sms 150 dakika artık eskisi gibi çok para tutmuyor.bir sürü kampanya var paketler var.geriye kalıyor 3gb internet.tamam. bana versin 3gb interneti 3g teknolojisiyle kullanayım.fakat gprs teknolojisi şu anda internete girmeyi sağlayan.ve de en önemlisi 18 ay boyunca bu ücreti ödemek zorunda kalacağız.3g teknolojisi ülkemize niye gelmiyor sanıyorsunuz.3g demek yüksek hızlı internet demek.3g demek interneti cebinde özgürce taşımak demek.şimdi msn nasıl sesli görüntülü görüşme yapıyorsa bu telefonlara taşınacak.

 8. adam belki aylık 100 hatta 150 ytl verecek belki de 200 ama sınırsızca internete girecek ve görüntülü sesli sınırsızca konuşacak.bunlar bence kesinlikle olacak.hem de bu 18 ay içinde.

 9. bizim milletimiz konuşmayı sever.msn i en çok kullanan biz,facebookun suyunu çıakran yine biz.bütün bu imkanlar olduğunda kimse zorda kalmadıkça telefonu normal arayıp alo demiyecek.telefona da meraklıyız zaten.herkes 3g telefon alacak.sonra başlıyacağız konuşmaya msn den falan.
  şimdi operatorler buna göz mü yumsun.tabi kimse getirmeyecek 3g yi ülkemize.fahiş fiyatlarla sundukları tarifeleri kullanmak zorundayız ne de olsa.

 10. biz sitemizde farklı görüşlere her zaman saygı duyarız..asıl amacımız iphone kötülemek değildir.iphone satılış biçimini kötülemektir.bu şekilde satılması sadece ülkemizde değil dünya genelinde böyledir.herkesin farklı yorumu bakış açısı vardır.tartışarak bir fikirbirliği sağlanabilir her zaman.yorumlarınız için teşekkür ederim.bu konuşmalar site ziyaretçilerine fikir verebildiyse ne mutlu bize.tekrar teşekkürler 😆

 11. bende iphone kullanıyorum ve de oldukça memnunum henüz 17 di yaşımda olmama rağmen gayet işime yarıo fotoğraf makinesi ıphon we telin birleşimi bişey gayette süper tabi fiyatı tuzlu biraz okadar =)

 12. Arkadaşlar lütfen abartmayın yok üst kalite mp3 çalar yok manyak bir internet gezgini fln şu an nokia nın iphone la yarışacak düzeydeki telefonları 500-600 ytl civarı n78, n79, ve kamera olsun symbian olsun her türlü özellikte geçiyor. 1800 ytl lik fiyatıyla iphone kazıktan başka birşey değil Buyrun Siz Karşılaştırın İphone ve N78 veya n79 veya 5800. Örneğin N79 diyelim. İphone’un tek +sı büyük ve dokunmatük ekran(dokunmatik ekranın bir sürü -si var) siz sadece bunun için 1.200 ytl fark verirmi siniz?? ALLAH İÇİN iphone kullanıcıları kendinizi kandırmayın İPHONE alacak insanları yanıltmayın. İPHONE çok büyük yenilik fln iphone’un getirdiği yenilik yok tek yenilik multi touch peh peh bir işe yarasa. yok
  son bir karşılaştırma
  bi arkadaş demişmişmiş:

  iPhone üst kalitede bir mp3 çalar(Nokia’Nın müzik çalarlarından pek bi farkı yok),çok kullanışlı apllicationlara sahip bir cep bilgisayarı(hadii lann cep bilgisayarı denilebilmesi için windows mobile işletim sistemi olması lazım!! İphone’da 200 milyonluk telefonlarda olan JAVA bile yok!!,Wireless bağlantısı olan bir cihaz(Ne var bunda 600 milyona n series wireless lı teller bulabilirsin çok uçuk bi özellik değil,GPS özelliği ile yol tarif eden bir yol arkadaşı(edebi sanat yapmıyoruz burda! wireless ve gps li teller 600 milyon,herşeyden önemlisi harika bir dizayna sahip(dizaynı fena deil tmm ama o kadar etmez,ve çok dayanıklı bir telefon.(Arkadaşlarımın söylediklerine göre yere küçük bir düşüşte iç cam kırılıyor yani çok ta sağlam değil ince ve dokunmatik bir telefondan sağlamlık bekleyemessiniz uydurmayın lütfen)!!!!
  BU ARADA BURDAKİ İPHONE KULLANICILARI YÜZÜNDEN HALKIMIZ KAZIKLANIYOR LÜTFEN SIRF KENDİNİZİ KANDIRMAK, İÇİNİZDEKİ O O NE KDAR PARA VERDİM ALDIĞIM ŞEYE BAK) DUYGUSUNU BASTIRMAK İÇİN ABARTI ŞEYLER SÖYLEMEYİN!!

 13. DEVİLDO İPHONE’UN ÖZELLİKLERİNDE BİR TEL’İN ÖRNEĞİN 5800’IN İPHONU 2YE 3E KATLAR ÖZELLİKTE OLDUĞUNU SENDE BİLİYORSUN MİLLETİ YANLIŞ YÖNLENDİRME
  NOT: İNANMAYAN KARŞILAŞTIRSIN YALAN YOK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir