Sal. Eki 22nd, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

AEK PAOK Yunanistan değil Türkiye Takımları mı?

1 min read

Yunanistanda mücadele eden takımlardan AEK ,PAOK ve diğer sonu k ile biten takımlar aslında Türkiye’den gitme takımlar…İşte Wikipedia dan bi alıntı:

“”””

AEK Atina (Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos
(Türkçesi: İstanbul Atletik Birliği, İngilizce: Athletic Union of Constantinople)

(İsim Yunanca‘nın kurallarına göre A-E-K(a) şeklinde ayrı ayrı hecelenmez, tek kelime halinde “AEK” olarak okunur.)

Kurtuluş Savaşı‘nın kazanılması ve işgal durumunun ortadan kalkması ile tedirgin olan Pera takımı Aralık ayında bir Avrupa turnesine çıkmıştır. Yunanistan‘da Atina karmasını 3-0 ve 8-0 yendikten sonra Fransa‘ya geçip, Marsilya karmasını 3-0 yenmişlerdir. Ancak Fransa’da İstanbul şampiyonu unvanını kullandıkları öğrenilince FIFA‘ya yapılan şikayet üzerine Fransa Federasyonu kalan maçları iptal eder. Bunun üzerine Pera takımı Türkiye’ye dönmemeye karar verir. Kulüp üyelerinin bir kısmı Fransa’da kalırken, bir kısmı da Yunanistan’a giderek 1924 yılında “Athlitiki Enosis Konstantinoupoleos – AEK” takımını kurar. Yunanistan‘ın en büyük spor kulüplerinden biri olan AEK’in forma renkleri sarı-siyahtır.””””””

İşte böyle beyler bayanlar.Sonunda ki K harfi Konstantinapolisi simgelediği ve onun da İstanbul olduğunu düşünürsek alın size Yunanistandaki Türk takımları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.