Cum. Eki 18th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Apple'ın bu seneki sürprizi

4 min read

Apple tutkunları Dünya Geliştiriciler Kongresi’nde Steve Jobs’un yapacağı konuşmayı bekliyor. Jobs büyük bir olasılıkla yeni özelliklerle donatılmış 3G iPhone’u tanıtacak.

Bilişim dünyasının harika çocuğu Steve Jobs yarın sahneye çıkıyor. Dünya Geliştiriciler Kongresi’nde (Worldwide Developers Congress) önemli bir açıklama yapacak.

O her sahneye çıkışında bilişim dünyasını etkileyecek bir cihaz tanıttı. Bu kez yeni iPhone’u duyuracağı, içinde video oyunları bulunan 3G özelliğine sahip milyonlarca iPhone’un gemilere TIR’lara yüklenip şimdiden yola çıktığı söyleniyor.

Jobs’un, yeni iPhone’ların işletim sistemini yazılım geliştiricilere açık bir şekilde kurguladığı, bu yöntemle iPhone’un içeriğinin hızla geliştirileceği tahmin ediliyor. Farklı oyunlara ve yeni oyun yükleme özelliklerine sahip olacak yeni iPhone’un, Nintendo’ya rakip olacağı ve Nintendo’yu tahtından indireceği de tahminler arasında.

iPhone tutkunları bundan böyle belki de, çok sevdikleri cihazlarının yüzeyinde parmaklarını gezdirerek diledikleri oyunları üç boyutlu oynayabilecek, cihazlarının 3G olması sayesinde mobil ortamda oyun indirip içeriklerini sürekli zenginleştirebilecekler. iPhone ve ITouch’un özelliklerini taşıyacak yeni cihazın yıl sonuna kadar, şu anda piyasada bulunan iPhone’larla  birlikte 10 milyon satması ve piyasadaki yerini sağlamlaştırması bekleniyor.

Jobs, hâlâ efsane olan Macintosh’u yarattığı 1984 yılından bu yana şaşırtıcı ürünlerin altına imza atıyor. Kendi şirketinden kovulan Yönetim Kurulu Başkanı olma gibi bir özelliği de bulunan Jobs, aynı zamanda animasyon film dünyasının önde gelen şirketlerinden olan Pixar’ında kurucu ortağı. Jobs’un doğal ilaçlar kullanarak kanseri yenme gibi bir başarısı da var.

İşte Steve Jobs efsanesinin teknoloji dünyasına kazandırdığı her biri bir devrim niteliğinde olan cihazlar…

MACINTOSH-YIL 1984 • İşte yaşı 40 civarında olanların ikonu olan Macintosh. Bir zamanlar yaratıcı işler bu bilgisayar üzerinden yapılırdı.

Macintosh, kısaca Mac olarak bilinen ve adını Macintosh elma türünden alan, Apple Computer, Inc.’in bir ürünü. Ürün yelpazesi 1984 yılında başladı ve piyasada fare ve grafik arayüz kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden biri oldu. O güne kadar bilgisayarlar bir takım uzmanların komut dizileri yazması ile kullanılıyordu. Macintosh yarattığı yenilikle halka ilk açılan bilgisayardan birisi oldu. Bu başarıdan dolayı, 1986 yılından itibaren şirket, Lisa, Apple II, Apple III gibi yelpazeleri sonlandırılıp tüm bilgisayarları Macintosh serisi altında topladı.

iMAC-YIL 1998 • Steve Jobs’un uzun bir aradan sonra tekrar Apple’ın başına geçmesinin ardından yaratılan ve piyasaya sürülen iMac, Apple’ın kurtarıcısı oldu. Zarif tasarımı, farklı bağlantı seçenekleri, hızı, grafik tasarımcıya sağladığı olanakları ve uygun fiyatı ile iMac bilgisayar dünyasının ikonu haline geldi. iMac ile bilgisayarın şekli ve kullanıcısına sunduğu olanaklar değişti. Apple ise işleri kötüye giden bir şirket iken hisse senedi değeri hızla artan bir kuruluşa dönüştü.

iPOD-YIL 2001 • Steve Jobs, 2001 yılında bir müzikçalar olan iPod’u yarattı. IPod tasarımı, dinleyiciye sunduğu geniş hafıza ve kusursuz ses gibi özelliklerle alanında bir ilk oldu. Jobs yine geniş kitleleri etkileyecek bir ikon yaratmıştı. Apple’ın “farklı düşün” felsefesinin yarattığı devrim niteliğindeki cihazlardan birisi olan iPod Apple’a bir müzik ve eğelence imparatorluğu oluşturmanın da yolunu açtı. Dünyanın en büyük müzik ve film sitelerinden birisi olan iTunes iPod’un açtığı yoldan  ilerledi.

iPOD NANO-YIL 2005 • Apple’ın müzik tutkunlarını 4 ve 8 GB hafıza kapasiteli, binlerce müzik eserinin depolanabildiği iPod Nano ile tanıştırması 2005 yılında oldu. Daha sonra, IPod Nano geniş hafızalı ve mükemmel ses düzenli bir müzik çalar olmanın ötesine geçerek, video filmlerini de oynatan  bir cihaza dönüştü.

iPhone-YIL 2007 • Apple tarafından 2007 yılında piyasaya sürülen iPhone’da bir ikon oldu. Renkli dokunmatik ekranı, geniş hafızası ve mobil iletişim olanağı ile iPhone bir çok eksiğine rağmen, tasarımı, kullanıcıya sunduğu yenilikler ve olanaklar ile dünyanın her yerinde adeta kapışıldı. iPhone’un 3G bağlantı, GPS, zoomlu ve flashlı video çekimi, oyun gibi özelliklerinin olmaması, java ve flash desteğinden yoksun olması, anında mesajlaşma servislerinden, etkin bir bluetooth servisinden yoksun olması, pilinin değiştirilememesi  sert bir şekilde eleştiriliyordu. Yeni iPhone’da bu eksikliklerin önemli bir kısmının giderilmesi bekleniyor.

MACBOOK AIR-YIL 2008 • Yine çok eleştirilen bir tasarım harikası olan MacBook Air, bir zarfa sığacak kadar ince, bir karton kadar hafif . Steve Jobs tarafından duyurulduğu andan itibaren dünya medyasının ve kullanıcıların dikkatini çeken MacBook Air’in dahili optik okuyucusunun olmaması en çok eleştirilen noktalardan birisi. 13.3 inç ekrana, 80 GB sabit diske sahip cihazda Intel Core2Duo işlemci kullanıldı. 1.6 GHz ve 1.8.GHz işlemci hızı seçenekleriyle satılan MacBook Air’in ağırlığı ise sadece 1.36 Kg. Aydınlatmalı bir klavyesi bulunan MacBook Air’in en kalın yeri 1.94 cm.

Kaynak: Taraf Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.