Sal. Eki 22nd, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Hybrid mi geliyor ne…

2 min read

Bu günlerde Nürnberg caddelerinde MAN tarafından geliştirilen dizel-elektrik tahrikli bir hibrid otobüs hizmet vermeye başladı. Araç, Siemens motor ve hız kontrol sistemleri teknolojisiyle donatıldı. Özel bir rejeneratif sistemle donatılan bu prototipte, frenleme gücünün geri kazanılmasıyla önemli ölçüde enerji tasarrufu yapılmakta, bunun sonucunda da konvansiyonel sistemli otobüslere göre yüzde 25 yakıt tüketimi sağlanıyor. Otobüsün kendisi prototip olsa da, kullanılan tahrik sistemi komponentleri seri üretim ürünleri olduğu için, otobüsün seri üretiminin MAN’ın planladığı gibi 2010’da gerçekleşmesi bekleniyor….

Hibrid araçlar, içten yanmalı bir motora ek olarak, araca kalkış hareketini veren bir elektrik motoruyla donatılmışlardır. Sistem, özellikle şehiriçi ulaşım koşulları ve yoğun trafikte kaydadeğer oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. Sistemdeki elektrik motoru hem motor hem de alternatör işlevi görebilmek üzere tasarlanmış: Araç fren yaptığında mevcut kinetik enerji bir ısıya dönüştürülüp yok edilmez, aksine bu enerji elektrik motorları üzerinden elektrik enerjisine dönüştürülür ve depolanır. Bu enerji daha sonra aracın hareketi için tekrar kullanacaktır. Bu yüzden, hibrid sistemlerin en ideal uygulamaları, sıklıkla fren yapıp hızlanan (örn. Otobüs duraklarında ve trafik ışıklarında) şehiriçi çalışan otobüslerdir.

Bu projede, MAN’la birlikte çalışan Siemens mühendisleri,  prototipin dizel motorunu, alternatör, AC motor hız kontrol üniteleri, elektrik motorları ve aktarma organlarından oluşan bir elektrik tahrik ünitesine akuple ettiler. Sistem şu anda Nürnberg’de çalışan Lion’s Hibrid şehir otobüsü prototipinde test edilmektedir.

Siemens A&D’nin geliştirdiği enerji yönetim yazılımı, dizel makina devrine göre, sistemdeki enerji akışını düzenler ve bu enerjiyi aktarma organları üzerinden otobüsün aksına iletir. Özel yüksek performanslı kondansatörler enerjiyi depolar ve aracın hareketini sağlamak için kullanır. Prototip son derece yüksek bir performans sergilediği için, MAN en geç 2010 yıılında hibrid otobüsünün Avrupa’daki seri üretimine başlayabileceğini düşünüyor.
Bu arada, A&D ve MAN’ın üçüncü test hibrid otobüsü de, Nürnberg’de çalışmaya başladı. Ancak Siemens teknolojisine sahip hybrid otobüsler sadece Nürnberg’dekilerle sınırlı değildir. Siemens A&D sistemleriyle donatılmış olan 1000 hibrid otobüs, halen. 30’a yakın farklı projede dünyanın çeşitli yerlerinde test edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.