Per. Nis 2nd, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

İran'ın Nükleer Santrali Çalışmaya Başlıyor

1 min read

İran, ilk nükleer santrali 3 ay sonra açıyor.Amerika’nın tüm baskılarına rağmen uranyum zenginleştirmeye devam eden İran hükümeti nükleer enerji yolunda son sürat yoluna devam ediyor.

Geçen günlerde de cumhurbaşkanı Ahmedinejad ülkemize gelerek enerji anlaşmasının detaylarını konuşmuşlardı.Bu faaliyetlerin içinde ülkemize de bir yarar dokunması bizim tek dileğimiz.Ama ne kadar ileri teknoloji olursa olsun nükleer enerjinin çevreye verdiği zarar tartışılmaz bir gerçek.

Rusya Federal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sergei Kiriyenko, yakında İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret edecek. Kiriyenko’nun ziyaretinde Buşehr nükleer santralinin hizmete açılması konusunun görüşülmesi bekleniyor.

Rusya, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde gecikmeli olarak Aralık 2007’de 82 ton nükleer yakıtı Buşehr’deki santralde kullanılmak üzere İran’a teslim etmişti.

İran, Rusya’nın yardımıyla ilk nükleer santralini bitirmek için gün sayarken, yeni nükleer santrallere yönelik olarak 6 yerli firmaya teklif ve görev vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.