Cum. Nis 3rd, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

HD Nedir? High Definition Nedir-Ne Değildir?

3 min read

Son yıllarda ve özellikle ülkemizde son aylarda sıkça duymaya başladığımız bir kavram HD. HD aslında kelime anlamı olarak yüksek çözünürlük demektir.Bu teknoloji hemen hemen yeni kullanılmaya başlanmıştır ama temelleri geriye dayanır.

HD standartları dediğimiz gibi klasik tv yayınlarından ziyade daha yüksek çözünürlüğe sahiptir.

HD yayınlarını izlemek için gereken tv özellikleri:

1-Yüksek rezolüsyonlu digital video datası: HDTV video standardı, yayıncı kuruluşun tercihine göre interlaced veya progressive scan olabilir.Eğer yayın interlaced olacak ise 1920iX1080i rezolüsyonunda olmalıdır. Progressive scan yayının rezolüsyonu ise 1280pX720p olmalıdır.
2-Geniş ekran formatı (16:9)
2-Dolby digital ses

HD yayınlar için gereken receiver özellikleri:

1-HDTV receiver, progressive scan yayını alabilmek için mutlaka progressive scan olmalı ve 1280px720p rezolüsyonunu desteklemelidir.İnterlaced HDTV yayınlar için ise 1920ix1080i rezolüsyonu desteklemesi gerekir. Ayrıca bu sinyallerin HD-televizyona aktarılması için DVI ve/veya HDMI gibi yüksek kaliteli video bağlantısına ait çıkışları olmalıdır.

2-HDTV receiver dolby digital ses için uyumlu olmali ve bu sinyal için optik ve koaksiyel digital ses çıkışları olmalı.

3-İzlenecek yayınlara uygun olan Mpeg decoder’ı içinde bulundurmalı.(mpeg2 decoder ve/veya mpeg4 decoder v.s)

Yukarıda 3 madde olarak saydığım özelliklerin tümü bir arada olmazsa bu receiver’a HDTV receiver denemez. Yani yalnızca mpeg decoder’ı olan bir receiver HDTV receiver değildir.

Kısacası HD teknolojisine tamamen geçildiği zaman elimizdeki televizyonlar,receiverlar işe yaramayacak ve yenilerini almamız gerekecek.Bu olayı aslında geçmişte de yaşadık.Uydu alıcılar ülkemizde ilk olarak analog receiverlar ve analog uydu yayınları ile olmuştu.Sonra yayınlar teker teker dijital sisteme geçince herkes dijital receiver almak zorunda kalmıştı.Tabi şimdiki olay ise biraz daha farklı.Çünkü bu sefer sadece receiverları değiştirmek yetmeyecek bir de televizyonlarımızı değiştireceğiz.

Ama bir de şöyle bakarsak olaya LCD televizyonlar ilk çıktıkları zamana göre baya ucuzladı.Örneğin 80 ekran bir LCD tv şu anda yaklaşık 950 ytl.Yok ben anlamam ben hiçbişey almam HD yi de sallamam diyorsanız o da olur.Çünkü ülkemizde HD yaygınlaşmadı henüz.Amerikada bile sayıları düşük olan HD yayınlardan ülkemizde de pek yok.Şu anda sadece Digiturk 5-6 kanaldan HD yayın yapıyor.Nasıl olsa yeni birşeyler daha çıkar,o zaman bunlar ucuzlar diyorsanız yine haklısınız.Çünkü LCD sadece geçiş teknolojisi….

Televizyon için LCD sadece bir geçiş teknolojisi.Çünkü LCD nin asıl amacı küçük ekranlarda kullanımıdır.İlk olarak küçük elektronik cihazlarda ve özellikle kameralarda kullanılmaya başlandı.1998 model bir samsung kameram vardı mesela onda LCD ekran vardı.Sonraları yavaş yavaş büyüyen lcd ler heryere girmeye başladı en sonunda tv olup salonlarımıza girdi.Ama asıl teknoloji çok yakın zamanda geliyor…OLED

Oled Hakkında ayrıntılı bilgi için önceki yazımızı okuyun..

2 thoughts on “HD Nedir? High Definition Nedir-Ne Değildir?

  1. Selam ben szin yaziyi okudum ve ardigimi buldum.Benim size bir sorum var mpeg2 formatimi daha guzel mpeg4-mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.