Cum. Eki 18th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Telefonunuz artık meşgul çalmayacak

2 min read

Telekomünikasyon Kurumu tarafından baz istasyonları arasında kalan gardbandlar yani atıl arazilerin değerlendirilmesi için 900 bant ihalesi gerçekleştirilecek. İhale ile 3 GSM operatörüne 5’er ilave kanal tahsis edilirken, “Şebeke Meşgul” sorununa da çözüm getirilecek. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, geçtiğimiz hafta içerisinde ilanı Resmi Gazete’de yayımlanan 900 bant ihalesi ile ilgili olarak Bugün’e bilgi verdi. Acarer, ihale ile baz istasyonları arasında kalan ve atıl durumda bekleyen arazilerin operatörlere tahsis edileceği ve 900 mhz üzerinden daha kaliteli iletişimin önünün açılacağını söyledi.

40 MİLYON YTL GELİR

İhale ile frekans başına operatörlerden minimum 128 bin YTL alınacağını belirten Acarer, “Devletin atıl durumdaki arazileri asgari 40 milyon YTL olarak devletin kasasına geri dönecek” diye konuştu. 900 mhz’den yapılacak iletişim ile “Şebeke Meşgul” sorununun da ortadan kalkmış olacağını ifade eden Başkan Acarer, 20 Haziran’da gerçekleştirilecek ihalede ilk olarak daha değerli arsaları satışa sunacaklarını, en çok parayı veren operatörün o bölgeyi alacağını söyledi.

KALİTE ARTACAK

Turkcell, Vodafone ve Avea yetkilileri ise ek frekans tahsisinin biraz gecikmeyle de olsa hizmet kalitelerini arttıracağını belirtti. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, “Daha erken olsaydı, teknik altyapı ithalatı bu kadar artmayacaktı. Boşta duran frekanslar ihaleye çıkarılarak, kısıtlı kaynaklar kullanılmış olacak” dedi.

Vodafone Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Köksaldı ise, ek frekanslarla kapasitede sağlanacak artışın özellikle şebekenin yoğun olarak kullanıldığı yüksek nüfuslu kentlerde önemli düzeyde rahatlama sağlayacağını belirtti. Avea Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık da, “İhale sonucunda almayı hedeflediğimiz 900 frekans bantlarını, özellikle kırsal alanlarda kullanmayı planlıyoruz” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.