Per. Nis 2nd, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

bbpress- Yeni Nesil Forum

2 min read

Sitemizde de kullandığımız açık kaynak kodlu WordPressin yaratıcılarının çıkardığı bir forum scripti bbpress.Ama ne var ki daha yolun çok başında.

Bugün bir başka domainim için kurmaya çalıştığım bbpress bana biraz işkence gibi geldi.Önce kurulum ekranının sadeliği hoşuma gitti ama kurduktan sonra scriptin fazla sade olması hiç hoşuma gitmedi.Standart bir foruma göre hiçbir özellik barındırmayan script bende hayal kırıklığı yarattı.Sonra resmi sitesine girerek belki eklentilerle durumu düzeltirim yanılgısına vardım.

İndirdiğim 10 larca eklentinin içinde düzgün çalışan sadece bir kaç tanesiydi.Avatar ekleme,imza ekleme smiley koyma ve bunun gibi bir sürü eklentiyi kurdum fakat ne yaparsam yapayım hayal kırıklığım gitmedi.

Hele bir de WP entegrasyonu var onu hiç sormayın.Kagitpil e entegre edeyim dedim demez olaydım.Bir bilgiyi (blog adresi,secret key,..vs) yanlış girdiğim için forum beni yani admini foruma almıyor.Çünkü Wp ye bağlanamadığı için beni admin olarak tanımıyor daha doğrusu hiç bir kullanıcı yok gözüküyor.Bu açığın da giderilmesi lazım.

Görsel olarak incelemek gerekirse de piyasada güzel denebilecek tema bulmak hemen hemen imkansız.İyi kötü idare etsin diye yüklediğim bir tema ise görünüşü ile yavaş yavaş uyuz etmeye başlıyor insanı.

Seo diye bir şey yok!

Hepimiz için en önemli şey belki de seo’dur.(webmasterlar için) Ama gördüğüm ve incelediğim kadarıyla bbpress için seo diye birşeyden söz etmek mümkün değil.Seo denince meta etiketleri ile info yazmak,title atmak ve de keyword atamak geliyor.Ama bu dediklerimden sadece title var bbpressde.Eklenti olarak da sadece 1 tane var seo eklentisi.O da pek çalışmıyor.

Peki burdan çıkarılacak sonuç?

Her ne kadar WP çok başarılı bir script olsa da bbpress bu başarıyı henüz sağlamış değil.Çünkü bana göre daha yolun çok başında ve daha çooook gelişmesi lazım.Bir gün olur da bu açık kaynak kodlu yazılım bizi lisans ücretlerinden kurtararak bize görsel fonksiyonel bir deneyim yaşatmaya hazır olduğunu ispatlarsa o zaman hep beraber bbpress diyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.