Pts. Nis 6th, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

GoPro Quik Desktop Yazılımı Neden Böyle?

3 min read

Gopro sevdam Hero 3 ile başlayıp daha sonra 3 Black Plus, ve 5 ile devam etti. Sonra bir ara Hero 6 sahibi de oldum ama kısa sürdü. Halen Hero 5 ile idare ediyorum. Dahili GPS gibi özellikleriyle aksiyon kamera olayında daha görsellik öne çıkabilsin diye GoPro Studio yazılımı sona erdirildi. Ve GoPro Quik yazılımını satın aralak kullanıcılara sundu. Telefona, tablete ya da bilgisayara yükleyebileceğimiz versiyonları mevcut. Buraya kadar herşey çok güzel duruyor. Fakat asıl sıkıntılı nokta burda başlıyor….

GoPro Quik çıktığından beri bir hevesle yüklemeyi istiyordum fakat Windows 7 yüklü bilgisayarım için Quik versiyonu yoktu. Çünkü Quik Desktop yazlımı Windows 10 ile uyumluydu. Ne yaptıysam olmadı. Yabancı forumları, blogları inceledim ama windows 7 üzerine kurulum yapanına rastlamadım. Ben de durum böyle olunca niyeti sonunda bozdum ve Windows 10 yüklemeye kadar verdim. Güzelce yüklememi yaptım. Yazılımlarımı kurdum. Uğraştım ettim. Sıra geldi Quik Desktop yazılımını çalıştırmaya. Ama durum facia… Çok çok çok yavaş bir video editor kendisi. Ya da bizim bilgisayar mı yavaş kalıyor acaba diye düşündüm. Sistem özelliklerinden bakıyorum. Ram-hdd-cpu için bir kasma yok gibi görünüyor. Sürücüler güncelledim, bir sürü denemelerde bulundum. Ama nafile. 3-4 gündür bununla uğraştım resmen. Bu arada bilgisayarım 16gb ram, e3-1220v3 işlemci, ssd harddisk, r7 250 2gb ekran kartı falan. Orta seviye sayılabilecek bir bilgisayar. Dosyaları yüklüyorum. Edit kısmında sürekli video üzerinde sistem oynatılıyormuşçasına frame ler arasında geçiş yapıyor. Ama benim bilgisayarda yapamıyor. Çünkü sürekli bir gecikme sürekli bir tıkanma havası. Nitekim artık pes ettim. Olmuyordu çünkü. Gopro Studio programını bulup buluşturup geri yükledim. Peki ama asıl sorun neydi? Neden bu quik programı bütün dünyada sıkıntı olmuştu?

Çok araştırma yaptım. Yabancı sitelerde forumlarda, destek sayfalarında okuduğum ve araştırdığım kadarıyla yeni nesil işlemciniz olmalı. Yani Kaby Lake dediğimiz işlemci ailesine ait bir işlemciniz yoksa performans beklemeyin. Ya da daha yeni bir seri olmalı. Eğer eski nesil bir işlemciniz varsa hiç yüklemeyin sinir olmazsınız…

Peki ya ne yapmalıyız?

Gopro Studio yani eski yazılım sahibiyseniz kullanmaya devam edebilirsiniz. Ya da yoksa internette “gopro studio download” yazdığınız zaman eski versiyonları bulabiliyorsunuz çok rahat. GoPro sitesine girmeyin çünkü size Quik yazılımını indirmeyi sunacaktır.

Quik programındaki özelliklerden olan “Gauges” yani hız, yükseklik gibi istatistiksel bilgileri videonuzda göstermek için de DashWare yazılımını kullanabilirsiniz.http://www.dashware.net/ sitesinden indireceğiniz programla videolarınıza dijital ya da analog göstergeler ekleyebilirsiniz. Bununla ilgili extra bir açıklama yazısı da yakın zamanda paylaşmalıyım sanki…

1 thought on “GoPro Quik Desktop Yazılımı Neden Böyle?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.