Per. Nis 2nd, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır, Alınır-Satılır?

4 min read

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, herhangi bir banka, resmi kuruluş ya da kuruma bağlı olmayan elektronik bir para birimidir.2008’da ortaya çıkmış simgesi ฿ olan kısaltması BTC olarak anılan elektronik bir para birimi.

Satoshi Nakamoto ilk BTC denemelerini yaptığında belki de kimse coin sistemlerinin bu kadar değer kazanacağını düşünmüyordu ama o zamanlar çok çok düşük olan BTC’nin, bugün 1 tanesi 2500 dolar civarına satılıyor.

Bitcoin kaba bir tabirle bir sayı dizisi diyebiliriz. Çok uzun asal sayıları düşünün. Örneğin 126165161651641321631643164364619614894981654… gibi böyle uzayıp giden sayılar. Ama asal sayılar. Bu sayıları normal bir şekilde bulmak mümkün değil. Bu yüzden çok yüksek güçlü bilgisayarlarla işlem yapmak gerekiyor. İşte BTC burda bu algoritmayı yöneten sistem diyebiliriz. Bu çok büyük işlem gerektiren hesaplamaları bir çok bilgisayarı aynı anda çalıştırarak hesaplıyor ve ortaya yeni sayılar çıkmış oluyor.

Bitcoin

BTC Mining-Madencilik Nedir? Nasıl Bitcoin Kazanılır?

Madencilik dediğimiz olay da bu süper bilgisayar ağının bir parçası olarak, bu hesaplamalara yardım edecek bilgisayar sistemlerinden evde ya da veri merkezinde barındırarak, işlemlerin yapılmasına yardımcı olmak ve ortaya çıkan yeni sayı dizisinin değerine (parasal olarak) kar payı olmak… Eskiden bu sayı dizileri çok küçükken BTC kazanmak çok kolaydı. Basit sistemlerle bile BTC kazanılabilirdi ama şimdilerde bu işe yatırım yapan çok büyük isimler var. Ve çok büyük sistemler üzerinden madencilik yapıyorlar. Bunun sonucunda da küçük, tekil yatırımcılar bu işten zarar ediyor.

Zarar olayı da kabaca şu şekilde: Şimdi evimizde bir bilgisayar çalıştırdığımızı ve bu bilgisayarda kurulu yazılımlarla bu BTC asal sayılarını bulmak için hesaplamalar yapıldığını düşünelim. İlk zamanlarda olsa bu asal sayılar 156161643434684 gibi kısa olsun. Sonuçta bizim kurulu bilgisayar gücümüz aylık 50-100 tl elektrik harcayarak BTC kazandırabilirdi. Yani bu asal sayılardan hesaplayıp bulabilirdi. Bu bulduğumuz sayıların değerinden de bize kar payı düşünce ayda 20-30 TL kar verebilirdi. Ama sonra ne oldu? Sayılar uzamaya başladı. 15613146161616165497137…………….343351651659732054 gibi uzun hatta daha uzun sayılar olmaya başlayınca ayda harcadığımız 50-100 tl ile hiç BTC asal sayısı hesaplayamaz hale gelirdik. Bu yüzden bu işe yatırım yapan, 100lerce güçlü bilgisayarla işlem yapmaya çalışan büyükler bu işten para kazandı. Hem işlem güçleri yüksek hem de elektrik giderleri az olduğu için sistem, onlara kazandırdı.

Cloud/Bulut Mining-Madencilik Nedir?

Büyüklerin bu piyasada olduğundan bahsederken tam da kabaca bulut madenciliği anlatıyor olduk. Bulut madencilik ya da cloud mining dediğimiz sistemde de bu büyük firmalar bize işlem gücü satıyor. Mesela 1 Mh/s ya da 10 GH/s gibi terimleri burada görebilirsiniz. Yani size belli bir işlem gücünü parayla satıyor. Örneğin 30 dolar yatırıyorsunuz ve firma size her ay belli bir miktar kar veriyor. Bir çeşit kar ortaklığı diyebiliriz. Ama eskisi gibi çok yüksek kazançları beklemek hayal olur.

Bitcoin Madenciliği- Bitcoin Mining

Nasıl Bitcoin Alınır veya Satılır?

Bitcoinin nasıl kazanılacağından mining olayında bahsetmiştik. Peki ben sadece alacağım ya da satacağım dersek ne yapcaz? İşte bu noktada işlem yapan bir sürü site var. Bunlardan en güçlüsü ve güvenilir olanı CEX.IO olduğu söyleniyor. Piyasanın %30undan fazlası elinde olduğu için en sağlamı o gibi duruyormuş. bunun dışında da bir sürü yer var alım satım yapabileceğiniz. Sanal cüzdanınızda saklayabileceğiniz.

Bitcoin parasal değeri ne kadar? Nasıl belirleniyor?

Bitcoin şu anda 2500 dolar seviyesinde. Bundan 5-6 ay öncesine kadar 1000 dolar civarındaydı. Bu artışında son zamanlardaki popülerliğinden kaynaklandığı söyleniyor. Sonuçta bu piyasa tamamen alıcı ve satıcıların arz-ve taleplerine göre belirleniyor. Dolar gibi altın gibi dünyanın her yerinde işlem gören menkulleri düşünmeyin. Bu BTC piyasasını o anda herkes görüyor ve tek merkezde işlem yapılıyor gibi düşünün. Anlık arz-talep piyasa durumu için buradan takip yapabilirsiniz LİNK

Peki Bitcoin Güvenilir mi?

Kısa ve net söylersek: Güvenilmez. Çünkü sanal bir para birimi, karşılığı sadece dijital ortamdaki sayılar. Fiziksel bir karşılığı yok. İniyor çıkıyor son zamanlarda. Hatta aşırı bir fiyat artığı var son 3 aydır. Bu yüzden de çok yüksekten uçtuğunu ve bir gün patlayacağını söylüyorlar. Diğer yandan bazı finans yorumcuları BTC değerinin 10 katına yükseleceğini söylüyorlar. Ama tamamen riskli bir olay. Çünkü Deepweb tarafında yani internetin karanlık yüzünde de bu para kullanıldığı için devletler tarafından sıkıntılı bir durum var. Herhangi bir vergisel karşılığı yok, maddi değeri yok. Dünya üzerinde insanlar birbirine BTC ile kolayca ödeme yapıyor ve resmi olarak bir kısıt konulamıyor. Bunu bir para olarak düşünmeyin. Sanal bir değerli taş olarak düşünün. Taşın parasal değeri artabilir azalabilir ama o taş, kullanıldığı ve lazım olduğu sürece para edecektir. Bu yüzden yatırım konusunda kısa vadeli işlemler yapmak gerekir diye düşünüyorum. Uzun süreli yatırım fırsatı kollayanlar için önerimdir 🙂

1 thought on “Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır, Alınır-Satılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.