Bu Dolar Nereye Gider?

Son günlerin gözde haber başlığı dolar….

Bir gün olur çıkar bir gün olur iner düşünceleri varken, son günlerde sadece çıkmakla kalmayıp adeta çıldırmış bir hal alan güzide dövizlerimizden dolarda sular durulmuyor.

2016 ortasında yıl sonu için az buçuk tahminlerim vardı açıkcası. 3.25 – 3.30 civarında olacağını tahmin etmiştim. Belki o zaman için zor bir oran fakat ülke enflasyonunu da düşününce çok da zor değil diyesi geliyor insanın. Hele hele şu anki 3.42 seviyesi çok bir enterasan.

İthalat hacmi çok yüksek bir ülke olduğumuz için ister istemez dolar paritesindeki yükseliş, ülkemizde çok daha fazla hissediliyor. Amerika’da başkanlık seçimleri sonrası oluşan ortam, sonuç olarak bizi çok çok etkiliyor.

Herşey iyi hoş da bu ezbere cümleler bizi nereye götürür neyimize yarar? Sonuç olarak yükselen bir dolar karşımızda ve sonuçları çok ağır olabilir… Gerçekten farkında olmadan herşeyimizi etkileyecek bir kurdan bahsediyoruz.

Çoğu tükettiğimiz ürünlerin hammadde veya yarı mamül fiyatları dolar üzerinden. Dolaysıyla bir çok üründe zamlar var ve kapıda olan zamlar da her an kapımızı çalabilir. Bu kadar dışa bağımlı sürdüğümüz hayat, bize acı bir oyun oynamaya hazır gibi duruyor. Çok övündüğümüz ekonomimizin sahte enflasyonu alt üst olabilir. Aslında bir şekilde baskılanıyor fakat bu son darbe biraz daha ağır olacağa benziyor.

Şu anda planlı ve gerçekleşecek olan çoğu proje, sözleşmede dolar üzerinden. Büyük projelerden bahsediyorum tabi ki de. Nükleer gibi ya da ulaşım gibi… Dolaysıyla bizim daha kullanmaya başlamadığımız yatırımlara zam gelmeye başladı bile. Zam zam zam… Önümüzdeki günlerde bolca duyacağımız kelime.

Dolarımıza gelince, yükselir mi alçalır mı bilemem. Ama gerçek değerinin üstünde olduğu  çok açık. O yüzden 3.30 seviyelerinde bu yılı tamamlayacağını umut ediyorum..

Özetle; Keşke atılan adımlar günü kurtarmak yerine gerçek ihtiyaç planlamalarına göre olsa. Şimdi sıkıntı çekelim ama sağlam adımlarla yürüyelim. Oldu bittiler bizi çok yıpratıyor gerçekten. Bizim ekonomik güce, gerçek bir ekonomik güce ihtiyacımız var… Yoksa gerçekten “çıktı indi” derdi olmasın dişe dolara geçeriz bir günçççç

You May Also Like

About the Author: t4h4bx