25 Kasım ÖTV Sürprizi

Uzun süreden beri aklımda olan 1300-1600 cc motor hacmi aralığındaki vergi sistemi sorunlarını birileri de görmüş olacak ki duruma el konuldu. İlk başta bu aralıktaki araçlarla ilgili ve 8+1 otomobil sınıfındaki araçlarla ilgili bir vergi düzenlemesi yapılacağı haberi çıktı. Fakat sonra işin rengi değişi ve olay extra vergi olayına döndü. 2017 yılında başlanacağı söylenen uygulama sürpriz bişr şekilde hop diye başlatıldı. Sonuç tabi adaletsizlik yönünden bir düzeltme uygulaması ama yine de extra vergi olmaktan öteye geçemedi.

Peki ne değişti?

otv-oranlari

İşte resmi gazetede yayınlanan haliyle yeni ÖTV oranları…

Olayın özünde şu var… Normal, fazla lüks olmayan bir araç alacaksanız eski vergi oranları aynı devam fakat lüks bir araç almak istiyorsanız, artık daha fazla vergi vereceksiniz.

Örnek vermek gerekirse net fiyatı 35000 tl olan bir 1500 cc araç alırsanız %45 ötv ödeyeceksiniz. Tabi %18 KDV de var. Toplam fiyatı yaklaşık 60 bin TL olacak. Ama dediniz ki benim alacağım aracın net fiyatı 40000 tl. O zaman işin rengi birazcık değişecek ve %50 ötv oranına ulaşacak. O zaman da fiyatımız 70 bin TL olacak. Ama dediniz ki benim alacağım araç extra donanımlar falan filan net fiyatı 70bin TL… O zaman da %60 lık vergi dilimine girecek ve fiyat 132 bin TL civarında olacaktır. Eskiden olsaydı bu 132bin liralık aracı %45 ÖTV ile 120 bin TL ye alabilecektiniz.  Bu bahsi geçen fiyatlar ve hesaplamalar 1500 cc benzinli ya da dizel bir otomobil için geçerli. Daha büyük hacimlilerde daha da fark oluşacaktır.

Buraya kadar herşey çok güzel (aslında değil) fakat dikkatinizi çekeceğim nokta ise şu:

Döviz üzerinden yurdumuza ithal edilen bu araçlar, hatta şu anda düşük ÖTV oranına sahip araçların, bir şekilde dövizin yükselmesinden etkilenip, net fiyatı yükselebilir. Bu durumda kritik sınırda olan araçlarda büyük sıkıntılar olacaktır. Döviz yükselince 120 bin TL, döviz düşünce 110 bin TL olma ihtimali bile var. Bu yüzden bu yasanın yakın bir zamanda değişeceğini tahmin ediyorum.

Düşük ÖTV oranıyla araç alabilmeyi başarmış kişileri tebrik ediyorum. Alamayanlara ise sabır diliyorum… Hepimize bol vergili günler…

You May Also Like

About the Author: t4h4bx