Facebook Yine Neden Kapalı 29 Haziran 2016

Dün gece yaşanan İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki canlı bomba ve silahlı terör saldırısı sonrası bir çok fotoğraf ve video sosyal medyada dönmeye başladı. Tabi insanlar çok hızlı bir şekilde haber akışı yapmaya başladı. Bir yandan olayın nasıl gerçekleştiği diğer yandan videolar diğer yandan yaralıların durumu….

Geçmişe göre bir çok şeyin değiştiği dünyamızda habercilik ya da iletişim kavramı da çok fazla değişti. Bunun da en büyük ve en güçlü temsilcisi şüphesiz ki Facebook… Twitter çok güçlü evet, şüphesiz. Fakat Facebook kadar geniş bir kitleye hitap etmiyor. Durum böyle olunca da yaşanan üzücü olayın üzücü görselleri bu sitelerde ve uygulamalarda sık sık görünmeye ve paylaşılmaya başlanıyor. Tıpkı dün gece olduğu gibi. Durum böyle olunca da eline kumandayı alan BTK, hemen erişim yasağı getiriyor. Olay bundan ibaret.

Gelelim madalyonun diğer yüzüne… Erişim yasağı getirilen sitelere sadece biz giremiyoruz. Yani site aslında yayına devam ediyor ve yurtdışında bizim görsellerimiz, videolar  herşey halen izlenmeye ve paylaşılmaya devam ediyor. Çünkü bütün dünyada kapatma gibi bir şansımız Facebook’un sahibi olmadığımız sürece olamaz. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına gösterilmeyen, “Aman bizim vatandaşlar görmesin, galeyana gelmesin, bizi suçlamasınlar, güvenlik zaafiyeti mi var, devlet niye bu saldırıları engelleyemiyor, niye böyle” tarzında sorulara yol açacak görüntüleri, bütün dünya izliyor… Yani vatandaşın kafası yine kuma gömülüyor…. İnsanlar düşünmesin, biribiriyle iletişme geçmesin, koyun olsun, biz ne dersek onu yapsın, biz neyi gösterirsek onu görsün anlayışı devam ediyor…

Bütün bu uygulamalara tek cevap: Korkunun ecele faydası yok…

You May Also Like

About the Author: t4h4bx