Nedir Bu Apple Force Touch Özelliği

Force-TouchBugüne kadar önce klavye ile başlayan “girdi birimi” kavramı daha sonra fare ile devam ederken birden hayatımıza dokunmatik ekran olayı yerleşiverdi. Tabi dokunmatik kavramı da sadece dokunmatik olarak kalmadı. Rezistif, kapasitif gibi çeşitleri kaldı. Bu kadar tarih dersinden sonra günümüze gelirsek eğer şimdilerde Apple tarafından kullanılan ve gelecek iPhone modellerinde de (muhtemel 6s ve 6c gibi) Force Touch özelliği gündemde.

Peki nedir bu Force Touch özelliği:

Normal kullanımda dokunmatik yüzeyde ya da touch pad ile çoklu dokunmayı kullanan teknolojiye bir adım daha ekleniyor. 2 boyutlu olan dokunma yüzeyi hareketi artık 3 boyuta taşınıyor. Yani artık sağa, sola, yukarı, aşağı hareketleri geçtik düşey yönde hareketi de kullanıyor olacağız.

-force-touch-nedir

 

Ne gibi avantajları var:

Örneğin video oynatıcıda hafif bir dokunma ile x2 oynatma hızlanırken daha da fazla bir baskı uyguladıkca x4, x8 gibi daha fazla hızlanma sağlayabilirsiniz.

Bir başka örnekte de basit bir el yazısı ya da boyama uygulamasında daha fazla bastırarak daha koyu renkler alabilirsiniz.

Bir rivayete göre de Force Touch özelliği ile parmak tanıma özelliği de gelecek. Yani cihazımız artık baş parmağıya da  işaret parmağı ile mi dokunuyoruz, hepsini algılayacak.

force-touch-apple-diagram

You May Also Like

About the Author: t4h4bx