iPhone Ve Pil Belası

iPhone sahibiyseniz, mobil veri kullanıyorsanız ve gün içinde telefonunuzu sık sık elinize almayı ihmal etmiyorsanız pil belası sorunu ile karşı karşıyasınız demektir.

Şahsen iPhone 5s sahibi olarak konuşuyorum: pil ya da batarya (adı herneyse) gerçekten bir bela…

Apple yetkililerinin de açıklamalarında söylemekten çekinmediği bir gerçek var ki yaklaşık 500 şarj sonunda cihazınızın bataryası en az %10 kapasite kaybına uğruyor. Bu daha da fazla olabilir. Tam şarj yapmadan yapılan şarjlarla birlikte bu oran %20 hatta %30lara ulaşıyor. Bunlar iyimser oranlar tabi 🙂

Peki ne yapcaz sorusunu duyar gibi oldum. http://www.icopybot.com/download.htm adresine girip iBackupBot programının bize en uygun versiyonunu yüklüyoruz. Sonra iphonumuzu usb kablosu ile bilgisayarımıza bağlayıp programı çalıştırıyoruz. Oradan program içerisinden kendi cihazımızı seçip more information linkine tıklıyoruz. Ve buradan cihazımızla alakalı kaç kere şarj edilmiş, ne kadar kullanılmış, batarya ömrü ne olmuş bütün bilgilere ulaşıyoruz.

Eee o kadar yol haritanızı çizdim. Bundan sonra olacaklara da siz karar verin. İster bataryanız çok ölüyse bataryanızı değiştirin (ücretli) ister diğer seçenekleri gözden geçirin. Diğer seçenekler derken aslında çok bişey de yok.

https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do bu adresten de cihazınızla alakalı kapsam durumu garanti durumu gibi şeylere ulaşabilirsiniz. Artı olarak cihaz batarya sorununuzu sorgulatabilirsiniz. Cihazınıza gönderdikleri küçük bir yazılım ile yaklaşık olarak batarya sorununuz neyden kaynaklı tahmin edebiliyorlar. Bütün bunların hepsi de çare olmazsa bir sonraki iPhone’u denemekten başka çareniz kalmıyor gibi 🙂

You May Also Like

About the Author: t4h4bx