Cum. Nis 3rd, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Canon EOS Shutter Sayısını Öğrenme

2 min read

camera shutter

Fotoğrafla ilgilenmeye başladıysanız ve yeni bir makine almaya kalkıştıysanız (özellikle profosyonel) mutlaka “shutter” terimi ile karşılaşmışsınızdır. SLR makinelerde perde ömrü olarak da adlandırılan bu sayı bir nevi makinenin ne kadar süre kullanıldığı ve kalan ömrü ile ilgili bilgi verir. Tabi yanlış anlaşılmasın. Shutter sayısı çok olan makine çöpe atılmıyor. Shutter yani perdesi değiştirilip kullanılmaya devam ediliyor.

Canon’un EOS serisi makinelerinde bu perde ömrünü öğrenmek için EOS info diye küçük bir programcık var. Önce bu programı ücretsiz indirip deneyebilirsiniz.

http://astrojargon.net/files/misc/setupeosinfo.exe  (EOS İnfo programı indirmek için tıklayabilirsiniz)

Bunun dışında 550 D gibi bazı modellerde bu programı kullansanız da bir işe yaramayacaktır. Bu gibi durumlar ve diğer bütün durumlar için bir site önerebilirim size: http://eoscount.com/

eoscount.com sitesinde makinenizin shutter sayısını ufak bir ücret karşılığı öğrenebilirsiniz.

USB kablosu ile makinenizi bilgisayara bağlayın. Ve daha sonra size makine seri nosunu ve tarih ayarlarını gösterecektir. Shutter sayısı ile ilgili olarak da  “AVAILABLE” yazısı görünecektir. Bu kısımdan sonra paypal hesabınızı kullanarak sizden ödemeye isteyecektir. Bir kereye mahsus öğrenmek için 1.79 dolar verip üstteki butona basabilirsiniz. Ya da bu seri numaralı cihazın shutter sayısını sürekli öğrenmek istiyorsanız 5.29 dolar vermeniz gerekli. Bunun için de alttaki butona tıklamanız yeterli.

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.