Paz. Eyl 22nd, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Yeni Bir Çakma Dizi: Galip Derviş (Adrian Monk Çakması)

2 min read

adrian monk galip dervişHiç sıkılmadan usanmadan izlediğim dizi kahramanı Adrian Monk. Aslında o kadar sinir bozucu ve o kadar uyuz bir karakter olmasına rağmen bendeki uyuzluktan olacak sanırım, hiç sıkılmadan bunalmadan izleyebiliyorum. Hemen hemen her bölümünü de izledim diyebilirim. Fakat geçenlerde fragmanını gördüğüm bir Türk dizisi ile bir anda yıkıldım. Bizim adrian monku yapmışlar galip derviş….  Tipleme aynı, karakterler benzetilmeye çalışılmış. Monku da benzetmişler, iyi de kopya etmişler. Zaten buraya kadar olan kısım sinir bozucu. Ama en sinir bozucu tarafını keşfettiğimde ayrı bir yıkıldım.  O ciddi havadan eser kalmamış onun yerine bir komedi havası estirilmeye çalışılmış.

Gelelim orjinaline. Monk’da yani orjinalinde bir ciddi hava var. Arada salak tipler de var ama o ciddi havanın sert rüzgarını dizide hissedebiliyorsunuz. Bu ciddiyet içerisinde bir sihirbaz gibi ortaya çıkan monk hem etrafındakileri sinir ederek hem de olaylara farklı bakış açısıyla yaklaşarak davayı anında çözüyor ve kendisine hayran bırakıyor.

Gelelim galip derviş‘e… Sahte ve yapmacık hareketlerle takıntılı bir tip olma çabasındaki derviş, komedi formatında izleyicilere sunuluyor ve buna engel olabilecek bir mekanizma yok. Orjinal halinin formatını kaldıramayacak bir seyirci kitlesi karşısında onlar da bu formülü bulmuşlar deyip kendimi avutmaktan ileriye gidemiyorum doğrusu. Yoksa birebir kopyasını yaptığını düşünmek bile beni çıldırtmaya yetiyor desem doğrudur.

İşte orjinal takınıtımızın olduğu belliyken ben de seyirci kitlesine diyorum ki gidin Adrian Monk’u izleyin. Orjinalini izleyin. Ne olur çakmalarla uğraşmayın. İyi seyirler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.