Pts. Nis 6th, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

LG OLED 55" TV ile 4 Renk Piksel

1 min read

OLED teknolojisini 2008 yılında şu yazıyla duyurmuştuk: http://www.kagitpil.com/190-oled-lcd-yi-gececege-benziyor.html#axzz29oUhtRM1

Bundan 4 sene geçti peki OLED ne oldu diye sorarsanız aslında çok şey oldu diyebiliriz. Çünkü daha 1 sene öncesinde 19″ ekranların prototip üretimleri varken şimdi LG 55″ ekranlı OLED tv sini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Tabi ülkemizdeki bandrol ve diğer ıvır zıvır yüzünden gelmesi biraz uzun sürebilir.

LG zaten 3 boyut olayını da koparmış ve bir çok markadan öne geçmişti. Kullandıkları polarize teknolojisiyle 3D olayında sinema teknolojisini evimize taşıyan firmanın bu yeni OLED tvsinde de yepyeni bir teknoloji var.

4 Renk Piksel olayında klasik RGB yerine RGBW var. Yani şu demek, bir pikseli oluşturan renkler kırmızı, mavi,yeşil iken bunlara beyaz eklenecek. Bu sayede eski teknolojideki beyaz renk oluşturma çabası, yeni teknolojide daha kolay gerçekleştirilecek. Tabi klasik rgb yayınların bu yeni teknolojiyle yerini yeni sisteme terketmesi için yine zaman gerekecek. Daha HD yayına bile geçememişken bunlardan bahsetmek size ürkütücü gelmesin ama.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.