Çar. Nis 8th, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Yine Kar…

2 min read

“Kendimi bildim bileli böyle soğuk görmedim.” Bize özel bazı kalıplaşmış düşünceler vardır aslında. Her şeyi biliriz mesela. Ya da kaç yaşında olursak olalım acayip bir hayat tecrübemiz. Kar yağdığında da aynı muhabbetler döner hep. Der ki birisi “Bu yaşıma kadar böyle kar yağdığını görmedim.” İş güç olmayınca insan düşünmeden edemiyor. Şimdi bu amca 60 yaşında olsa ve her sene aynı cümleyi tekrar ediyorsa şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya: Her sene kar bir öncekinden çok yağıyor. 40 sene önce 20 cm yağdıysa sonra 21 sonra 25 falan filan. Düşününce de şimdilerde bu hesaba göre bir 2-3 metre kar yağması lazım. Ama ne hikmetse halen kapılarımızı açtığımızda kapının önüne çıkabiliyoruz.

Bir de yükseklik takıntısı vardır bizde. Kar yağınca şöyle yağar: 10 cm yağar,20 cm yağar, 30 cm de yağar. Sonraki 30-60 cm arası bölge sabittir: Yarım metredir. Yarım metreyi geçen kar 70-80 cm olsa da 1 metre kar olur.

Her kar yağdığında arabası olanlar kar lastiği almaya kalkışırlar. İyice araştırılır. Fiyat sorulur. Sonra küçük bir kısmı bu isteği yerine getirir. Çoğunluk ise zaten kış bitti seneye alalım der. Ve bu şekilde senelerini geçirir.

Eller ceplerdedir yine. Dengeyi kaybetdip düşmek kolay olsun diye. Bayanlar da bir elde şemsiye bir elde çanta, zor dururlar ayakta.

Bir de kar kalabalığı vardır akşamları. Genç, yaşlı, bayan, erkek sokaktadır. Kara basmak, iz yapmak için. Kar, kartopu veya kardan adam (ergen erkekler için kardan kadın, çılgın gençler için kardan ıvır zıvır) yapmaya elverişli ise bilimum faaliyetler içerisine girilir.

Gecenin sonunda eldivenler ıslanmıştır. Ayakkabılar da buz kesmiştir. Eller ayaklar donmuştur. Soba ya da radyatör kenarında erimeye bırakılmıştır. Uyku zaten bastırmıştır. Kendi kendine iyi geceler iyi uykular mesajı verip-alma işlemi bir sigara eşiğinde yapılarak uyuma işlemine geçilir.

Ha bu arada anlatacak birini bulduysanız geçen sene ya da önceki sene karda nasıl maceralar yaşadığınızı anlatabilirsiniz. Ballandırmak dallandırmak serbest…. Not: Palavra-atış serbest…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.