Cts. Ağu 17th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

TCMB (Merkez Bankası) Alman Markı Bozar Mı?

2 min read

Bildiğiniz gibi alman markı 2000li senelerin başında tedavülden kalkmış yerine euro gelmişti. Yıl sonuna kadar da her iki para birden geçerliydi. Fakat sonrasında mark tarihin tozlu sayfalarına karışmıştı. Buraya kadar her şey güzel ama elimizde alman markı varsa ne olacak?

İşte tam da bu noktada merkez bankasına güvenmişken, benim gibi güvenenler için sitelerinde yayınladıkları sık sorulanlar köşesinde bir başlık var. Aynen aktarıyorum:

Merkez Bankasında Alman markını Euroya ya da Yeni Türk Lirasına çevirmek mümkün müdür?

Bilindiği üzere, 31 Aralık 1998 tarihinde Avrupa Para Birliğine dahil ülkeler ulusal paralarını kendi aralarında ikili döviz kurları ile bu ulusal paraların euro karşılıklarını geri dönülmez olarak sabitlemiş ve 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren euro kaydi para olarak işlem görmeye başlamıştır. Euro banknotların 1 Ocak 2002 tarihinde tedavüle çıkması ile birlikte, Avrupa Para Birliğine üye on iki ülkenin ulusal paraları her ülke tarafından belirlenen tarihlerde yasal para olma özelliklerini kaybetmişlerdir. Bu çerçevede, Alman markı 28 Şubat 2002 tarihinden itibaren yasal para olma özelliğini kaybetmiş olup, euroya dönüşümünde 31 Aralık 1998 tarihinde sabitlenen 1.95583 oranı esas alınmaktadır. Bu nedenle, Merkez Bankasınca 28 Şubat 2002 tarihinden itibaren Alman markına ilişkin gösterge niteliğindeki kurlar belirlenmemektedir. Alman markı değerlerinin tespit edilebilmesi için euro kurlarının 1.95583 oranına bölünmesi gerekmektedir.
Diğer taraftan, Alman markı banknotların euro ile değiştirilmesi uygulaması Merkez Bankasında 31 Aralık 2003 tarihine kadar gerçekleştirilmiş olup, bugün itibarıyla mevcut Alman marklarının Merkez Bankasında bozdurulması mümkün olmamaktadır. 

Yani kısacası alman markını şu anda bozduracağımız tek yer yurt dışı gibi görünüyor. Ama araştırmalarım sürüyor. Halledebilenler varsa yorum yazarsalar sevinirim.

1 thought on “TCMB (Merkez Bankası) Alman Markı Bozar Mı?

  1. Peki bozdurmak isteyen yurt dışına çıkıp bozdurmak istese nasıl oluyor acaba. Yani yurt dışına çıkarken yanında götürebileceğiniz para 5000 $ ve değeri miktar olması lzm .Eğer elinde daha fazla miktarda mark varsa nasıl olacak.Yani değersiz olarakmı geçecek yoksa yok bu kadar para ile çıkamazsın mı denir nasıl olur acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.