Bölümlenmemiş Disk Alanından Veri Kurtarma

Çıldırmanın eğişinden döndüm yine bugün. Daha önce yanlışlıkla 2 kez formatladığım hard disk vakasından sonra bir üçüncüsünü yaşayacaktım az kalsın.

P4 olan eski masaüstü bilgisayarıma Windows 7 fantezisi denediğim için kendimi suçlu hissediyorum aslında. Bu aşkın ızdırabına daha fazla dayanamayıp durmadan göçtüğü için bir Windows Xp yükleme denemesi gerçekleştirdim kendisine. Bu sırada bilgisayara takılı olan ve fotoğraf ve diğer bütün dosyalarımı sürekli depoladığım harici diskim de takılı. Harddiskteki bölümleri silip tek bölüm yapmaya çalışıyorum ve formatlayacağım. Bu arada harici diskin üzerindeki bölümleri de sildim. Aklım başıma gelip fişini çektiğimde henüz formatlamamıştım. Yani ucuz yırttım.

Sonuç olarak diskin hali şu şekildeydi: Bilgisayarım menüsünde görünmeyen, disk yöneticisinde bölümlenmemiş alan olarak görünen, içi dosya dolu ve formatlanmamış (MBR yazılı sadece görünen) bir disk. Gel gelelim bunu nasıl eski haline çevireceğiz?

Çözüm:

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download adresinden TestDisk programını indiriyoruz. Sonra diskimiz takılı iken çalıştırıyoruz.

Başlangıçta log dosyası oluşturmanızı isteyebilir iptal edebilirsiniz. (No log) Sonra menüden sorunlu diskiniz seçip entere basıyorsunuz. Ardından Intel/ PC modunu seçiyorsunuz. Sonra sırasıyla “delete  all data in partition table ” yapın ve sonrasında diski çıkarıp yeniden takın. TAbi programı da kapatıp açın. Ardından da “Analyse”  seçeneğine girin. Buradan diskinizi bulup “partition table” yani bölümlenme tablosunu bilgilerini ya da kaydını da diyebiliriz, diske yazıdırın. Bundan sonra diskiniz eski günlerdeki gibi olacaktır.

!!!!UYARI: Diskinizin bölümlerini sildiyseniz sakın ha biçimlendirme-formatlama (ya da bilmediğiniz bir şekilde bölümleme)  yaparak kurtarmaya çalışmayın.!!!!!!

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

Test Disk programı ile

Disk bölümlerini inceleyin,onarın tamir edin,

Boot sektörlerini düzeltin silin tamir edin…

Disk sektör tablosunu değiştirin.

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir