Cum. Eki 18th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

3 min read

Hobi olarak bile olsa fotoğraf çekmeye başladığımdan söz etmiştim. Tabi fotoğraf çekmeye başlayıp da stok fotoğrafçılığını incelemeden olmaz. Ben de bu duruma el atıp hemen stok fotoğrafçılığından bahsetmek istedim.

Popüler fotoğrafçılık sitesi DREAMSTIME… 

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Çeşitli sitelerde ya da basılı kaynaklarda, büyük boyutlu görseller kullanılır. Çünkü fotoğrafın kaliteli olması gerekmektedir. Ve tabi ki aranan özelliklerde olması da lazım. Biz kullanacağımız yere göre bu büyük boyutlu görselleri satın alırız. Ya da ücretsiz veren sitelerden alırız. Eğer görsel müşterisi isek durum böyle. Bir de işin para kazanma boyutu var. O da şöyle oluyor. Eğer SLR bir fotoğraf makinemiz varsa ve kendimize güvenimiz sonsuzsa bu işten para kazanabiliriz. Büyük boyutlu görsel arayan müşterilerin aradığı fotoğrafları çekerek, stok fotoğraf siteleri aracılığıyla satabiliriz. Bu fotoğraflar, stok fotoğraf sitelerinde 25 cent ile 6 dolar arasında bir fiyata satılıyor (Boyutuna göre). Bu fiyattan siz de pay alıyorsunuz. %10-%50 arası. Bu da siteye göre değişiyor. Fotoğraf çekerek para kazanmanın stok fotoğraf tarafı aynen böyle. Bu söylediğim fiyat 1 fotoğraf satışı için. Eğer çok satan bir fotoğraf çekebildiyseniz, 100lerce dolar kazanabilirsiniz.

 

Peki Ne fotoğrafı Çekmeliyim?

Öyle eş dost çekiyim gönderiyim ya da gidiyim dağ tepe çekiyim derseniz baştan kaybedersiniz. Bu kurallar için sitelerin yardım sayfalarında dolaşmanız daha iyi olacaktır ama genel hatlarıyla bazı kurallardan bahsedebiliriz.

Çekeceğiniz fotoğraflar daha çok ticari olmalı. Yani fotoğrafı çekerken alıcının kullanıp kullanamayacağını düşünmelisiniz. Bu yüzden temiz arkaplanlara sahip kareler işinize yarayacaktır. Ayrıca özel etkinlikler de ilgi çekebilir. Tabi bu kareleri çekerken marka logoları gibi ya da telif hakları olan şeylerden uzak durmanız gerekiyor. Ayrıca fotoğraflarda yer alan kişiler için izin belgenizin de olması gerekmekte. Fotoğraftaki siz olsanız bile model anlaşması gerekiyor.

Stok fotoğrafçısı olmak için öncelikle sabırlı olmanız gerekmekte. Çünkü çektiğiniz fotoğraflar gerçekten birilerinin işine yaradığı zaman satılabilir ancak. Bu süre 6 ay ile 1 sene arasında bir süre olabilir. Bu süre içinde devamlı kendinizi geliştirmelisiniz. Ayrıca yeni fotoğraflar da çekmelisiniz. Stok fotoğraf siteleri öncelikle fotoğraflarınızı inceleyeceklerdir. Ve ilk başlarda büyük ihtimalle fotoğraflarınızı kabul etmeyeceklerdir. Ama siz devamlı olarak kendiniz geliştirerek yeni fotoğraflar upload edin. Fotoğraflarınız kabul olduktan sonra profilinizi genişletin ki fotoğrafçı kimliğinizi ön plana çıkartın.

 

Popüler fotoğrafçılık sitesi DREAMSTIME… 

Kayıt olmak ve stok fotoğraf satmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz…. 

Bu da benim profilim:  https://www.dreamstime.com/Tahadbx_portfolio_pg1#res8064812

 

Diğer Stok Fotoğraçılığı Siteleri

http://www.shutterstock.com/ En iyi sitelerden birisi

http://www.istockphoto.com/ Diğer en iyi site 🙂

http://www.fotozade.com/ Yerli bir site

http://www.fotolia.com/ Türkçe olarak destek veren site

http://www.stockfoto.com/

http://www.bigstockphoto.com/

http://www.agefotostock.com

http://www.fotosearch.com/

http://www.sxc.hu/

http://www.canstockphoto.com/

Bu sitelere girip üye olun ve fotoğraflarınızı yüklemeye başlayın. Ayrıca her sitenin kendine göre farklı kuralları olabilir. Ve de çekeceğiniz fotoğraflarla alakalı ayrıntıları bulabilirsiniz.

Şimdilik ben şansımı fotolia’da deniyorum. Henüz yeni olduğum için denemelerim başarısız. Fakat bu konuda ısrarcıyım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.