Cum. Eki 18th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Yasaklanan, Delirten Enstrüman: Glass Armonica

1 min read

Her müzisyene ve her müziğe göre değişir enstrümanlar. Birisi bass gitar sever (benim gibi), başka birisi kanun çalar. Birisi çıkar davul çalmadan yapamaz. Bu liste böyle uzayıp gider. Fakat görmeye ve duymaya alışık olduğumuz enstrümanların dışında ilginç şeyler de yok değil.

Glass armonica ya da harmonica ismini hayatınızda hiç duymamış olabilirsiniz. Glass harmonica 18.yüzyılda Benjamin Franklin tarafından bulunmuş bir enstrüman. Bu enstrüman, cam bardakların üstünde parmaklarımızı sürttüğümüzde çıkacak titreşimin verdiği olağan dışı ve yüksek frekanslı sesi çıkarıyor. Çalışma prensibi genel olarak böyle.

Buraya kadar her şey normal fakat gelelim işin ilginç tarafına. Bu enstrüman aslında o kadar da normal değil. Söylentilere göre bu enstrüman deli ediyor. Bu enstrümanı çalanlar delirdikleri için ya da sağır oldukları için bu enstrüman yasaklanmış bir zamanlar. Yasaklanmasının dışında bu korkuyu yaşayan müzisyenler, çalmayı bırakmışlar.

Bunun sebebi olarak ise çıkardığı yüksek frekansın insan kulağını tahrip etmesi. Uzun süre bu sese maruz kalan müzisyenlerin beyinlerinde tahribat oluşuyor.

Bütün bunların dışında bu sesi duymak insana garip bir duygu hissettiriyor. Bir de video yükledim sizin için. Sesini duymanız için..41 thoughts on “Yasaklanan, Delirten Enstrüman: Glass Armonica

 1. Sanırım, hayat dolu insanlar bu müziğe fazla tahammül edemiyorlar, melankonik bir ruh hali içinde olanlaraysa oldukça hoş geliyor. Beyinde bir tahribat oluşturabildiğine göre ruhun üzerinde sağlam bir etkisi olmalı. Uzun süre saf olarak dinlenilmesi tavsiye edilmezmiş. Bazı müzik grupları hala kullanıyorlar.

 2. Hayir boyle bir bulgu var.Cikardigi ses 1000-4000 hz frekansinda ciktigi icin beyin bu sesi anlayamiyor uzun sure dinlenmesi beyinde tahribata yol aciyor(sagirlik ya da delilik)

 3. Deritdigi dogru cunki 4000hz aşıyor genelde dınledıgımız muzıklerde hz oranı khz 48 we üstü yani çok çok katı üstü öreneğin bir gitardan cıkabılecek en fazla ses nedirki işin şu kısmınada bakabiliriz anfi bağlariz diyorsaniz gitara bide bass gidar olursa hoparlörlerden çıkacan seslerde ınsanlarda sağırlık yaratıyor buda bir gercek hz ayari ince çok ince ses çıkardığı icin kulaklarimiz sesin nereden geldigini bile anlamıyor uzun sure dinlenmesinden sora….!

 4. arkadaşlar eskiden türkler akıl hastalarını tedavi ederken müzik (genelde kopuz ) kullanır ve başarılı sonuçlar elde ederlermiş…eğer müzikle akıllandırılıyosa neden delirtilmesin..

 5. bunu dinlediğinde en başta çok hoş geliyo sonra uykun gelio ve beynin uyuşuyo sonra kendi kendne konusmaya başlıyosun bn bilmiyodum peşpeşe dinlemeye başladım kendimi alamıyodum sevgilim son anda kapattırdı ve kapattığımda aşırı derecede uykum vardı beynim bulanmıştı göremiyo gibiydim sersemleştim sakın benim yaptğm hatayı yapmayın!!!

 6. bence fazlada kötü bir sesi yok ama fazla dinleyince başım ağrıyor böyle tek başına biraz beyn bulandırıcı ama keman vb. ile çok sesli hale getirilirse güzel olabilir ama mutlaka bir zararı wardır boşuna yasaklanmamış..

  1. @Adimi yazmayacam inat degilmi

   Evet arkadaşım, oradakiler cam. Dönel hareket sırasında parmaklarla dokununca titreşim ve yüksek frekanslı bir ses çıkıyor.

 7. bune lannn beynim oynadı 20 dk dinledimm
  arkim geldi yanıma bana sesleniyomuş duyamıyordum
  siz de deneyin sonra biraz sesdler kart geliyor

 8. evet dinledim bende resmen beynim meşgule çıktı abi insanın bütün duygularını söküp alıyo korku hariç tekrar dinlemeye cesaret edemiyom samara morgonun kaseti izliycejmiş gibi hissediyom ama beynim sesi unuttu o yüzden içimden bi sesde tekrar dinlememi söylüyo

 9. Evet. Depresyona sokma, delirtme gibi etkileri olan bir müzik aleti fakat ses tonu hoş. Aynı tizlikte sesi dinlediğiniz için 10. dinlemenizde bir uyuşukluk veriyor fakat korkmayın burdan dinlemekle delirmezsiniz.
  Kolondan çıkan sesi duyuyorsunuz aletin yanında değilsiniz ,)

 10. bence delirtiyo 3-4 kez dinledim ve sonra garip sesler duymaya başladım evde yanlız olmak psikolojik açıdan büyük etki yapıyor ama belkide sadece müziği dinlemeden önce okuduklarım yüzünden böle hissediyorumdur yada eve benden habersiz biri girmiş ve şu anda evi boşaltıyordur:D bilmiyorum.

 11. arkadaşlar videoyu dikkatli izlerseniz
  yazılanların doğru olduğunu anlarsınız
  videodaki kadın delirmiş mesela
  bu alet yüzünden midir bilinmez ama
  kadın resmen deli ya:))

 12. insan üzerinde psikolojik olarak düşündürüyo (acaba dinleyenler delirdimi?Ya bende DELİRİRSEM felan :))

 13. o diilde bu çalanın elleri mahvolmuyor mu yani neticede cam diil mi bunlar .. sese gelince tahriba yaratması normal gbi gelior bana çok fasla eser dinledim bugün aleti tanıdıktan sonra ve şunu anladım : beynin bu sesi konumlandırması ve anlamlandırması çok zor çünküses çok ham .. yani sesin oluşma safhasında otaya cıkan sürtünme ve titreşimi dinliyor ve anlamlandırmaya çalışıyor beyin bence .. ama çok huzur verici .. beyni aptal durumuna düşürdüü için insanın yüsüne salak bi gülümseme verio..

 14. len manyak mısınız bu laet kimseyi delirtmez delirecem korkusuyla dinlersen delirirsin bidaha dinleyemedim falan bunlar hikaye…

 15. bi kere yok delirtirmi sacmalamayın gibisinden laflar etmesn.bende müzikle uğraşıyorum.arkadaşımla üç tane şerkı dinledim.ve müziği incelerken gitara uyarlamayı hayal ederken bi anda arkadaşımla aşırı kotu bi his oluştu.yan odaya geçerken dolaptan bişeyler alamıcak kadar korkunç bi his vardı.yinede ayağa kalktım.arkadaşım yüzüne yaşadığım en korkunç anı yaşadım.aynı şey arkadaşım içinde geçerli.peki neden mi oluyo.insan kulağı 4000 hertzin aşağısında ki seslere duyarlı değil.ve sesin nerden geldiğini anlayamıyo.bende sesin içine düşmeye çalıştığım.ve sonunda algı bozukluğu yarattı.

  ama yaşamaya değer bir olay. 😀

 16. şimdi şöyle söylemek lazım köpek düdüğü denilen bir alet var biz duyamıyoruz ama sesi duyan köpeklere bir hal oluyor 😀 ve bildiğim kadarıyla çok tiz bir ses bu ses. bu glass harmonica denilen alet de sanırsam sadece tiz sesler çıkardığı için insana garip titreşimler iletiyor bunu dalga öleçer bir aletle ölçmek gerek. ayrıca çaldığınız melodinin de önemi olmalı o hissi yaratacak bir melodiyle çıldırtabilirsiniz.. mesela korku filmlerini izlerken arkadan verilen gerilim müziği olmasa odurumda pek heyecanlı olmuyor 😀 delirtirmi delirtmezmi bilmiyorum ama insana garip bir ses olarak güzel geldiği söylenebilir..

 17. Bu aleti gerçek hayatta (İnternetten değil) çok uzun süre dinlerseniz kulaklarınızda tahriplenme olur ve daha az duyarsınız daha da çok dinlerseniz ya tam sağır olursunuz ya da bu ses titreşimleri beyninize zarar verir, şu var internetten kısık sesle dinlemek zarar vermeyebilir

 18. Bence de insana huzur veren bi melodisi var fakat insaın içinde bişeler anormalleşio 😀

 19. İyide burdan istediğiniz kadar dinleyin bişey olmaz, çünkü kullandığınız hoparlörün verebileceği en üst frekans 22khz. Bu enstrüman 22khz in üstünde frekanslar verir ve bu frekansları sadece beyniniz algılar, duyduğunuzu hissetmezsiniz, onu da birebir dinlediğiniz zaman yaşarsınız ancak. yani; rahat rahat dinleyip keyfini çıkarabilirsiniz 🙂

 20. bu doğru mudr acaba bi kere dinledim de bi daha dinlesem mi felan dedim.sonra yorumları okuyunca vazgectim 😀

 21. Arkadaşlar bu enstrumanın verdiği tiz ses beyindeki kimyasal hormonların olabildiğinden fazla salgılanması nedeniyle insanın akli dengesini bozar

  Zaten Videodaki Çalan kadına bir bakın suratından anlaşılıyo akli dengesini kaybettiği kadın demeye bin şahit lazım bakım yapmıyo kendine buda delirttiğinin en büyük kanıtıdır değilmi 😀

 22. yani okadar yasaklanmıs ne demek yaa hiçmi tarihleri okumuyosunuz 19. yüzyıldan öncesinden bahsedilio
  😀
  unutmayın lsd ilk üretildiğnde deney amaclı bi üründü ve lsd ile deney yapmak deliliğe sebebiyet verdiği için yasaklandıktan yıllar sonra sokaga düştü 😀 bununda asırı yaratıcılığa sebebyet verme gibi bi yan etksi olabilir

 23. evet,insanı delirtiyor ama bende iyi etki yarattı 🙂 Başımın ağrısı hiç durmuyordu.Doktor 1 ay inceledi (çok uzun lan o.O)Sonra “ilk defa bir hastama bunu söylemem gerekiyor ama cam armonikayı araştır ve bundan sonra bunu dinle “dedi.Bayağıdır dinliyordum ve dinlemeyi bırakana kadar hiç (grip bile) hasta olmadım 🙂 okul bittiği için glass harmonika dinlemeyi bıraktım ve son 3 aydır gribim 😀

 24. ya arakadaşlar delircez diye bakarsanız olaya delirirsiniz ya da delirmiş gibi hissedersiniz… şimdi delirten ensturman diye adı çıkmış ya her dinleyen delirmiyorsa bile delirmek için elinden geleni yapacak alla alla:DD

 25. Yha Bu ne lan bundan önce altı kere bu linkten dinledim ( süper çalıo adam)http://www.youtube.com/watch?v=2UpLYuSVgoQ Delirtebilir Ama Biz Bigden dinliince Delirmemiz İmkansız Dedim Ama Bunu da 4 kere dinledim ( Glass Harmonica Hastasıyım) Kendimi ve etrafımdaki şeyleri bir anda yaklaşık 40 kat daha uzun gördüm sadece bilg. düzgün dü gözlerim bozuldu sandım şimdi biraz düzgün ne biçim aletmiş bu böle ama dinlemekten hayatta vazgeçmem ama az sıklıklarla dinlemeye karar verdim.

 26. arkadaşlar bu aleti bilgisayardan dinlyince bi etki yapmaz gerçek ortamda oldugu zaman sesin nerden geldigini anlasılmadıgından deliriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.