Cum. Eki 18th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Portakalda Alkol Var Mı?

2 min read

Portakalda alkol olup olmadığına ilişkin şüpheniz var. Ya da başka bir arkadaşınızdan duydunuz. Bazılarımız, inandı bazılarımız ise inanmadı. Ben de artık iyice şüpheye düştüm var mı yok mu diye? Hemen ufak bir araştırma isteği uyandı içimde.

Aslında düşününce çok saçma geliyor ama çok küçük de olsa doğruluk payı var. Çok küçük çünkü portakaldaki tahmini alkol oranı %0.1 gibi çok düşük bir oran. Yani bir votkada ortalama %40, birada %5, rakıda %40 civarı alkol olduğunu düşünürsek, şunu söylemek yanlış olmaz: Ne kadar portakal yerseniz yiyin, kafayı bulamazsınız. Eğer aksi olsaydı tekel bayilerinde en çok satılan ürün portakal olurdu.

Bunun dışında bir de bakteriler var. Gerçi her meyvede var bakteriler. Mesela portakal suyunu beklettiğiniz zaman içerisindeki bakteriler, fermantasyon yapmaya başlıyor. Ve meyve özütündeki şekeri harcayıp, karbondioksit ve alkol açığa çıkarıyorlar. Bu ayrıntıyı da söylemek lazım. Bu yüzden beklemiş reçellerinizde alkol vardır. Ya da beklemiş meyve sularında. Tabi tazeyken sıkılmışlardan bahsediyorum.

Ayrıca bakterilerin aktivitelerini durdurmaya buzdolabı da yetmiyor. Çünkü soğuk ortam bakterileri durdurmuyor sadece yavaşlatıyor. Bu yüzden sebze ve meyveler buzdolabında saklandığında daha uzun süre dayanıyor.

Asıl konumuz olan alkol olayı ise dediğim gibi, taze meyveniz varsa alkol yok denecek kadar az diyebiliriz. Ama bekleme olduysa içindeki alkol miktarında bir artış olabilir.

3 thoughts on “Portakalda Alkol Var Mı?

  1. Sanırım bu bilginin doğruluğunu kabul etmemiz için haber kaynağını belirmen gerekiyor, Aksi taktirde okuduğumuz her şeye inanırsak; geçenlerde bir bilgilendirme yazısı okudum yazının içeriği ve konusu her insan müslüman olabilir islamın 5 şartını yerine getir ise haberin kaynağı kuran-ı kerim fakat araştırmalarıma göre kutuplarda yaşan bir kişi oruç tutamadığı için müslüman olamıyor….. bunun için bence sende her okuduğuna inanmamalısın.

  2. portakalda düşük miktar alkol var ama alkolmetre veya alkoltester cihazları ile portakal yedikten 5 dk sonraya kadar yüksek alkol ölçülüyor hatalı olarak.Cünkü alkolmetrelerin ölçüm tekniğinde asitler sensör tarafından alkol varmış gibi etkileniyor.

  3. Alkolmetrede ölçüm metodundan dolayı asitli içecekler ki portakal,limon ve greyfurt gib ayrıca sirkeler ağızda 5 dk içinde alkol varmış gibi sonuç verdiriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.