Pts. Oca 27th, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Atom İşlemciler Daha Güçlü Olacak

1 min read

Netbooklar için üretilen Atom işlemciler, daha az enerji ile daha çok işlem konsepti olarak piyasaya çıkmıştı. İlk olarak Asus tarafından ismini duymaya başladığımız Atomlar, sonraları diğer firmalar tarafından da yayılmaya başladı. Hem daha az ısınması hem de eskilerine oranla daha hızlı olması sebebiyle, netbooklarda sıkça kullanılıyor. Fakat durum biraz daha farklı bir boyuta geldi sanırım.

Intel ilk olarak sadece netbooklar için tasarladığı bu işlemcilerle daha ileriye gitmeyi hedefliyor. Intel Atomu daha geniş bir uygulama alanına özellikle de mobil alanlara doğru kaydırmaya çalışıyor. Tabi durum böyle olunca Atomlar gelecekte daha güçlü olacak demek yanlış sayılmaz.

Aslında Atomları hemen hemen heryerde görmeye başladık. Kasasız mini bilgisayarlar, netbooklar ve hatta sunucularda bile. Evet bazı yurtdışı lokasyonlu atom sunucular bile var. Daha az enerji tüketmesi taşınabilir cihazlar için bir avantaj olacağı için gelecekte de popüler olabileceğini söylememize gerek yok. Hatta atom isim değiştirip patlama bile yapabilir.

1 thought on “Atom İşlemciler Daha Güçlü Olacak

  1. evet buda okumadan yorum yaziyorum.
    tabiki teknoloji gelistikce islemciler kuculecek 1995 teki cpu ile 2010 daki cpu ayni olamayacak fakat su anda i3 cpu hizli gozuksede laptoptaki performansi bir desktoptaki kadar yok islemci kucuk oldugu zaman cabuk isiniyor cunku ayni performansi sergilemek istiyor bunuda yapamiyor neden mi ?
    ornek olarak 2.0 litre araba 170 Hp yeni teknoloji 1.3 litre yine 170 hp peki 2 side ayni mi ? hayir 2.0 daha guclu ama ikiside 170 hp ayni gucte alla alla nasil oluyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.