Per. Nis 2nd, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

İyilik Yap, Bol Acılı Olsun

2 min read

İnsanlar hep bir merhamet ya da hep bir sevgi saygı içerisindedir. Sevdiklerimize iyilikler yaparız. Yardımlarına koşarız, sararız sarmalarız onları. Para yoktur, buluruz. Adam yoktur, ayarlarız. Dert çoktur, ortak oluruz. Psikolojiktir, destek oluruz. Canı sıkılır, oyun oynarız. Bu liste böyle uzayıp gider. Ama hep sonu aynıdır. O bla bla bla diye söylenirken sen şunu düşünürsün: Ben mal mıyım da bu kadar iyilik ettim buna. Evet sırf bu duruma düşmemek için iyilik yapmayın arkadaşım.

Bu kadar kötü bir şey söyleyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Ama nasıl olsa altta kalan taraf olacağınız için bence iyilikle falan uğraşmayın. Hem ne demişler: Merhametten maraz doğar… Gerçekten çok güzel bir söz, helal olsun. Bırakın sevdiklerinizi, eşinizi dostunuzu. Yapmayın iyilik falan. İnsan oğlu çiğ süt emmiş bir kere. Sözünden de döner, yolundan da… Sonra ortada kalıverirsiniz.

Üstünüze alınmakta serbestsiniz. Bu yazıyı okuyan her kişi bi yerinden bir şey çıkartabilir bu yazının. Çıkartmakta da özgür. Kimseye nankör demiyorum. Ama yaranız varsa gocunun arkadaş. Size kimbilir kimler ne iyilikle yaptı ama siz halen 3-5 çapulcuya dönün yüzünüzü. Asıl oğlan ve asıl kızları bırakıp gidin. İnsan değil misiniz, hepiniz aynısınız.

Benim kim olduğumu, blogumdan okuyanlar, istemedğim bir yönümün de sabırlı olmam olduğunu bilirler. Ve bence şimdi onun yanına başka bir şey daha eklemek lazım: Keşke bu kadar iyilik yapmasaydım… Bir özlü söz ile daha yolumuza devam edelim: Dün boktun, bugün koktun.

Aslında bu konuya değinirken korkmuştum, pek bir şey yazamam diye. Ama o kadar çok özlü söz var ki, sadece onlar bile yetiyor. Büyüklerimiz zamanında güzel laflar etmişler. Ayrılırken buralardan, bu sözleri, iyiliğin karşılığını veremeyenlere gönderiyorum:

Dün boktun. bugün koktun.

Merhametten maraz doğar.

İnsan oğluna iyilik yarasa, sarı öküze bıçak olmazdı.

Siz siz olun, size iyilik yapana değer verin. Saygı gösterin. Yoksa durumunuz sarı öküze döner, haberiniz olsun.

1 thought on “İyilik Yap, Bol Acılı Olsun

 1. Kardeş ;

  Erkek adamı tek bir şey yerle bir eder iylik yapma işte kötülük yap değil hiç biri değil sadece tek birşey senin hayatını tek bir şey maffeder ve dağıtır ve boku yersin 🙂

  bu şey = BİLİNMEZLİK ! 🙂

  Insanlar yıllarca bilinmezlikte kurtulmanın bir çok yolunu arada sadece çok az insan çözümü buldu bende o insanlardanım 🙂

  Tek çözüm az önce seninde dediğin gibi iyilik yapma ve ya kötülük yap bunu karşılığı “Hiç kimseye güvenme” 🙂

  evet hiç kimseye güvenme kendinden başka hiç kimseye….. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.