Per. Oca 23rd, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Yazın Isınan Bilgisayarlara Çareler

4 min read

Yaz geldi çattı. Peki bilgisayar başında olanlar bundan etkilendi mi? Tabi ki evet. Havaların ısınmasıyla birlikte bilgisayarlarımız da ısındı. Ama bu 10-15 derecelik artış bilgisayarlarımızda da direkt olarak bu şekilde olmuyor malesef. Yani eskiden 50 derecede çalışıodu, şimdi 60 oldu bitti diyemeyiz. Çünkü makinlarımızın çalışma ısısı arttığında, bütün dengeleri değişir. Bilgisayarlarımız, o aralık içinde çalışmaya uygundur. Aralık dışına çıktığında, ömründen yemeye başlar. Bu yüzden kendi tecrübelerim eşiğinde sizlere ipuçları vereceğim.

Dikkat: Burada anlatacağım yöntemler sonucunda, donanımınızda oluşabilecek hasardan sorumlu değilim. Ona göre dikkatli olun. Bilmediğiniz şeylere elinizi sürmeyin. Kıracaksanız ya da bozacaksanız da bana bir şey söylemeyin.

1. ve En Önemlisi, İşlemci Fanı:

Evet başlıyoruz. Aslında bilgisayarlarımızı soğuk tutmanın en basit yolu temizlik ve tertiptir. İlk olarak bu işleme, işlemcimizin fanından başlayacağız. Büyük ihtimalle hem ısıdan hem de kirden fanımızın üstü, toz ve yağ kaplı olacaktır. Bunu fazla bastırmadan siliyor ve temizliyoruz. Daha basit bir yöntem olarak da elektrikli süpürge ile çekebilirsiniz. Hemen fanın altında bulunan, metal levha ise ısının daha kolay yayılmasını sağlamak amacıyla konulmuştur. Eğer o levhada, hava boşlukları tıkandıysa, hemen elektrikli süpürge ile onu da çekiyoruz. Bu metal blok ile fan arası dar ise, sökebiliyorsanız, fanı sökün. Temizleyip üstüne geri takın.

2. Daha Derin Bakım, Termal Macun:

(Emin değilseniz denemeyin!)Biraz önce bahsettiğim metal blok ile üstündeki fanın altında aslında işlemciniz yatıyor. Bu işlemci ile metal blok arasında ise bir macunsu madde var. Ben termal macun olarak adlandıracağım yazımda. Termal macunun görevi, soğuyan metal levha ile işlemci arasında, kayıpsız ısı transferi yapmak. Bir nevi soğuğu, işlemciye ulaştırabilmek. Bu ısınan havalarda, termal macunlarda bozulma veya özelliğini yitirme olabilir. Bunu anlamanın püf noktası ise BIOS ekranıdır. Bios ekranında bilgisayarınızın slotlarına ait sıcaklık değerlerini görebilirsiniz. Eğer, fanınız düzgün çalışırken, işlemci sıcaklığı artıyorsa, bilgisayarınız durup duruken reset atmaya başladıysa, büyük ihtimal macun değiştirme vaktiniz gelmiş. Bu genellikle daha eski bilgisayarlarda meydana gelir. Bu macunu elektronikçilerde ya da internernet mağazalarında bulabilirsiniz. Overclock yapanlar bu macunun daha iyisini kullanırlar. Siz de onlardan alabilirsiniz. Hem daha dayanıklı olacaktır.

Şimdi metal levhayı söküyoruz ve altını bir güzel temizliyoruz silerek. İşlemci için de aynı durum sözkonusu. Sonra bir güzel işlemcimize termal macunumuzu sürüp yeniden takıyoruz. Sonra ise BIOS ekranından tam otorup oturmadığını takip ediyoruz. İşlemci sıcaklığı bir noktada sabit kalıyorsa, olmuş demektir. Ama devamlı bir yükseliş içindeyse o zaman tam takamadınız demektir.

3. Kasa İçi Ferahlık

Biliyorsunuz ki bilgisayarımızın içinde fanlar var ve bu fanlar ile donanım soğutuluyor. Ve bu soğutmaya kullanılan havanın da soğutulması gerekiyor. Bu da kasa içi hava dolaşımı ile sağlanıyor. Bu yüzen kasamızın içinde hava dolaşmını engelleyecek şeyler olmaması lazım. ÖZellikle kabloların, kenarlarda ve bağlı olması lazım. Bunun dışında kasamızın her tarafı kapalı olacak şekilde durmalıdır. Yani kapakları falan açık bırakılmamalıdır. Belki o an daha bir ferahlatıcı gelebilir ama bu pisliklerin, bilgisayarınıza dolmasını hızlandırarak, çabuk tıkanmasına sebep olur. Özellikle fanların.

4. Bilgisayar Yerleşimi

Bilgisayarlarımızın kasalarını, yerden biraz yukarı seviyede tutarsak, temizlik açısından daha kolay olur. Hemen kirlenmez kasalarımız. Ayrıca bilgisayar kasalarını ısı yayan cihazlardan ve direkt güneş ışığından uzak tutmalıyız. Böylece direkt ısıya maruz kalmazlar. Ve soğutma işleminde daha başarılı oluruz.

Laptoplar İçin Öneriler:

Laptop kullanıyorsanız işiniz biraz daha kolay da diyebilirim. Ama bazılarınız için zor da diyebilirim. Eğer tam olarak fanlarınız yerini kapatan kapağı biliyorsanız, o kapağı arkadan sökün. Ve işlemcinin metal levhaları gelecektir. Buraları elektrikli süpürge ile çekebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız, kpak falan açmadan süpürge işlemi yapmayı deneyin. Bunun dışında yumuşak zeminlerden (yatak yorgan veya yastık gibi) kaçının. Sert zeminlerde kullanmaya çalışın bilgisayarınızı. Yoksa bu hava sıcaklığında laptop üzerinde yumurta pişirilecek sıcaklığa ulaşırsınız.

Şimdilik aklıma bu kadarı geliyor. Bunun dışında yapılabilecek bir sürü şey var. ama basit olarak nitelendirebileceğim ve işe yarayan yöntemler bunlar. Deneyin faydasını görürsünüz umarım. Ama denerken çok dikkatli olun. Bilgisayar donanımı hem pahalı hem de narin bir şeydir.

Not: Eğer bilgisayarınızın güç kaynağı düşük ise, yetmeyebilir ve fanlarınız düzgün çalışmayabilir. Bu durumda yeni bir güç kaynağı almak zorunda kalabilirsiniz.

Alıntı yapın ama çalıntı yapmayın :=) by taha küçüker (tahadbx)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.