Yine ÖSS

ossBundan seneler önce girdiğim ve de hayatımı karartan ÖSS, yine geldi. Bu sefer başkalarının canını yakmaya. Kimi üzülecek, kimi ise sevinecek. Bazıları panik olacak, bazıları ise hiç sallamayacak sınavı. Böyle garip bir olay işte. Ama bütün bunların hepsi pazar günü bitip gidecek. En azından 1 seneliğine.

2004’te girdim sınava. Baya uzun zaman geçti. Ama halen hatırlıyorum ne hissettiklerimi. Sınavın ilk 10 dakikasında, hiçbir şey yapmadan öylece düşüncelere dalmıştım. Bütün sene beklediğimiz sınav bu mu. Ve biraz da afalladım. Yapamıyorum diye. Ama sonra toparlanıp sınava devam etmiştim. Eğer ilk kez girecekseniz sınava, bunlar normal şeyler. Sakın heyecan yapmayın yani. Sonra sakin sakin ne yapabiliyorsam yapıp, çıkmıştım sınavdan. Ama şimdi geriye dönüp baktığımda, ÖSS denen şeyin belki de en kolay adım olduğunu gördüm. 3 saat ÖSS sürdü fakat üniversiteye geldikten sonra, her dönemde 3-4 saat sınav olmaya alıştık. Hatta 4 saat bile sınav yaptığımız oldu. Bizden bir önceki dönemler 6 saat şerefine erişmişler. Biz o kervanı kaçırdık. Neyse konumuza dönersek sınav bitti gitti. Ben çıkmışım sınavdan. Bir rahatlama, bir mutluluk. Amaçsız bir insan oluverdim. O kadar çalış çabala (desem de inanmayın) stres falan hepsi uçup gitti. Sonra tabi başka stresler geliverdi. Güzel günler kısa sürdü.

İşte böyle başladı herşey. Sonra üniversite yılları başladı. Ve de bitmek bilmiyor şimdi. Her sene ÖSS’ye girmek, bu okulu okumaktan daha kolay, eminim. ÖSS diye kendinizi çok kasmayın bence. Sağlam bir bölüm okuyacaksanız, ÖSS, bu yoldaki ilk ve en basit adım. Bu yüzden çok büyütmeyin ÖSS’yi. Yeşim, buradan sana da sesleniyorum. Çok büyütme ÖSS’yi. Sakin ol ve akışına bırak. Basit ya da kolay falan diye artislik yapmıyorum. Sadece sizleri rahatlatmaya çalışıyorum. Çünkü bu saatten sonra, ne yaparsanız yapın fazla bir şey değişmeyecektir. Çok aklınıza takılan bir şey olmadıktan sonra, ders falan çalışmayın. Bugün de biraz bakının. Sonra notları falan unutun.

Son tavsiyem ise şudur: Bu son günlerde erken yatıp erken kalkın. Kendinizi alıştırın. Yemenize içmenize dikkat de edin. Gezin ve de dolaşın. Ve bitiriyorum: Kendinize güvenin.

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

2 Comments

  1. Engin bilgilerin için çok teşekkür ederim taha 🙂 Ben çokda hazırlanmadığım için heyecan yok aslında 😀 Bakalım herşey nasip kısmet.. Sınava girecek olan herkese de benden başarılar..

  2. ya abiler.ben daha lise 3 teyim ama taa orta okul 1 den beri yani aklım erdi ereli polisliği istiyorum.yanılmıyorsam polislik imtihanları değişmiş.öss den alacağımız netler ve puanlarda değişmiş.2 yıllık kalktı gibi bişe olmuş diye duydum.kimsede gelip bana adam gibi anlatmıyo ne yapacağımı.rehberlik hocana git sor diceksiniz hem dersane hemde okul hocalarına gittim.rehberlik hocalarına.her ikside ösym polislik sınavı hakkında tam bişe dediği yok.zaman hızla geçiyo ve benim isteklerim o kadar yüksek bişe değil.sadece 4 yıllık bi polis akademisi…bana elleri ile prof. dr. yada müh. versnler almam.ya polis okulu 4 yıllık yada 2,yada ordu.ama polis olmayı hayatımdaki herşeyden çok istiyorum.lütfen biri bana yerdim etsin. MSN: haylaz_jhocuk@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir