Cum. Eki 18th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Acı Bir Tecrübe…Format Sonrası Veri Kurtarma…

2 min read

Geçenlerde başıma gelen bir şeyden bahsedeceğim sizlere…Bilgisayarımda yüklü bulununa Vista Premium dan kurtulmak için bir format operasyonu lazım geldi.2 gb ram e bile “sen bana yetmezsin daha fazla getirin” demeye cüret edebilen bir işletim sisteminden kurtulmaktı sadece amacım.

Eski günlerden tanıdık bir yüz.Windows XP Prof.  Özlemişim seni dedim içimden.Neyse  zaten bilgisayarımda C-D-E sürücüleri şeklinde 3 tane partition olduğu için Belgelerim ve tüm önemli dosyalarım D sürücüsünde olduğu için C sürücüsüne rahatlıkla format atabilirdim.Cd yi takdım sürücümü ve başladım restart çekmeye….

Önyükleme gerçekleştikten sonra karşıma çıkan biçimlendirme ve sürücü seçme penceresinde inatla D sürücüsü seçili idi.Ben de kendi kendime dedim”yemem ben bu numaraları c ye format atcaz” ve c sürücüsünü seçtim başladım biçimlendirmeye.Hem de Quick değil tam format :(:( Herşey bitti XP yi yükledim sürücüleri yükledim.bilgisayarım sağlam bir şekilde çalışıyordu.birden 30 Gb lık şarkı arşivimden bir şarkı açayım dedim elimi attım fareye fare de gitti Bilgisayarım/D sürücüsüne.Ama ao anda gözlerime inanamadım.Sürücü bomboş görünüyordu.

Analadım ki bana kaderimin bir oyunu idi bu.C-D sürücüleri Dos ortamında farklı çıkmış ve Belgelerim,Fotoğraflarım,projelerimin olduğu sürücüye format atmıştım.

Peki Şimdi Ne olacak…????

Bunun sonrasında hemen çözüm yolları aramaya başladım ve Recover My Files adlı programın isminin,forumlarda sıkça geçtiğini gördüm.Hemen indirip kurmadan önce şöyle bir yorumla karşılaştım.

“””arkadaşlar indirmeden önce şunu okuyun eğer programın gull sürümü yoksa dosyalarınızı kurtaramazsınız…”

evet bu doğru idi.programın trial versiyoununda kaybolan dosyalarınızı görebiliyor ama kurtarma yapamıyorsunuz.Bu yüzden google da “full versiyon recover my files” diye aratarak sonuca ulaşmayı deneyin.

Evet ekran görüntüsnü gördüğümü programda Format sonrasında veri kurtarmak için,Complete Gormat Recover seçeneğini kullanın ve taratmaya başlayın.Baya bir bekleyeceksiniz ama emin olun biras osun değecek.

Uyarı:arkadaşlar ben bu programla sadece format sırasında silinen resim dosyalarımı kurtarabildim,bir sürü program denedim sonuç aynı bu yüsden pek heveslenmeyin…

İşte durum böyle arkadaşlar mümkün olduğunca bilgisayarınızı format sonrasında çalıştırmayın ve yapabiliyorsanız harddiskinizi başka bir bilgisayara takıp bu programı çalıştırın.

 

1 thought on “Acı Bir Tecrübe…Format Sonrası Veri Kurtarma…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.