Beklediğim Şey Yakın OLED Gözlük

oled_gozlukBundan seneler önce oled teknolojisini ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Sonraları televizyonlar da yapıldı. Ya da telefon, dijital kamera gibi cihazlarda kullanıldı. Fakat bütün bunların dışında oled teknolojisinden haberim olduğu andan itibaren aklıma yerleşen ekranlı gözlük fikri sonunda gerçek oluyor galiba.

Oled teknolojisi saydam katmanlar üstünde yapılabiliyor. Yani bir cam ya da aynaya yapılabilir. Bu sayede arkaplan değişmeden sadece o arkaplan üstünde bir görüntü oluşturulabilir.

Bu mantıkla yola çıkan bir alman üniversitesi, üstünde ekran bulunan gözlüğü geliştirmişler. Aslında bu ekranlı gözlük fikri, oled teknolojisini ilk duyduğumda aklıma gelen bir şeydi. Bu gözlükler en çok pilotlar, cerrahlar ya da her an bilgiye ihtiyaç olabilecek kişiler için çok süper. Fakat ben bunu hemen başka bir yöne çekiyorum. Bu gözlükle sınavlarda ne kopya çekilir. Hele bir de dışını yansıtmalı yapacaksın bunun ki dışarıdan bir şey görünmesin. Yakında onu da yaparlar gerçi. İşte o zaman süper olur.

Bu teknoloji aslında büyük çapta kullanılıyor. Yüksek sınıf arabalarda, ön camda bulunan navigasyon sistemleri bu yöntemle çalışıyor. Böylece arabanızın ön camı tamamen bir yol bilgisayarı olarak kullanılabiliyor. BMW ya da Mercedes gibi markaların, üst sınıf otomobillerinde bu teknoloji mevcut.

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir