Flash Yükleniyor Ekranı Yapmak

Eğer elinizde çok sayıda flash dosya var ise preloader yapmak biraz zahmetli olacaktır. Çünkü teker teker hepsinin kaynak .fla dosyaları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da flash dosyalarınızdan önce istediğiniz bir html kodunu görüntülemek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlar için çok işinize yarayacağını düşündüğüm bir kod var. Aslında bu kodu bende sitelerimden birinde kullanacağım için sizinle paylaşmak istedim.

İşte kod:

<script type="text/javascript">
setTimeout('gizle()',10000);
function gizle() {
var x=document.getElementById('birinci').style;
var y=document.getElementById('ikinci').style;
if(x.display=='block') { x.display='none'; y.display='block'; }
else { x.display='block'; y.display='none'; }
}
</script>

<div id="birinci" style="display:block;">
buraya oyun yükleniyor..ya da herhangi html kodlarını yazabilirsiniz
</div>

<div id="ikinci" style="display:none;">
oyun kodlarını da buraya ekleyin
</div>

Bu kodlarda belirtilen yerlerde istediğiniz kodları eklediğiniz zaman 10 saniye boyunca ilk kısmı sonrasında ise 2. kısmı, yani eğer ilk kısma “oyun yükleniyor” ikinci kısma da “oyun kodlarını” eklediyseniz, 10 saniye boyunca oyun yükleniyor yazısı çıkıyor ve arkasından oyun görüntüleniyor. Bu kodlar içinde setTimeout(‘gizle()’,10000); içindeki 10000 değerini isteğinize göre değiştirin. 5000 yaparsanız 5 saniye oluyor.

“Flash Yükleniyor Ekranı Yapmak” için 5 cevap

  1. Bence de öyle olsa daha güzel olurdu fakat bildiğim kadarıyla onu yapabilmek için, flash dosyasında kaynak dosyalar içine action script yazmak gerekir. 1-2 dosya için bu sorun değil fakat yüzlerce flash dosyası için oldukça büyük bir sorun olacaktır.

  2. İbrahim arkadaş, doğru söylemiş. Oyunların yüklenme süresine bağlı bir kod olsaydı daha mantıklı olurdu.

  3. Evet. Ama çok sayıda flash dosya için teker teker uğraşmak da çok zor olacaktır. Oyunların içinde genelde preloader oluyor. En azından 5 ya da 10 saniye içinde bu preloader devreye girebilir. Ayrıca bunu sadece yükleme kısmı olarak görmeyin. Sitenizde reklam yayınlıyorsanız, bu kısma reklam da ekleyebilirsiniz.

  4. Aslında bunun pek sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Sonuçta herkesin bağlantısı adsl olduğu halde hizmet hızı değişebiliyor. Yüklenme süresini nasıl ayarlayabiliriz ki ? 5s deyip, 10s de yüklenebilir, hani tamamen kullanıcı bağlantısına bağlı bişi bu

Bir Cevap Yazın