Banyan Ağacı Nedir?

banyan2

Bu ilginç ağaç aslında kendi başına bir orman. Çünkü 300’e yakın kalın gövdesi ve 3000 civarında ince gövdesi bulunuyor. Yani 1000lerce ağaçlık bir orman büyüklüğünde bir ağaç.

Bir kaynakta banyan ağacından şöyle bahsediliyor: Banyan ağacı, Hindistan ve Güneydoğu Asya’da yetişiyor.  Ağacın dalları yere sarkar, toprağı deler ve yeni bir gövdeyle çıkar. Böylece bir tek ağacın onlarca gövdesi olabiliyor ve tek bir ağaç küçük bir koruluk kadar alan kaplayabiliyor. Banyan ağacı yakınındaki ağaçları ve binaları (Angkor Wat Tapınağı gibi) boğarak yok edebilir. Budha “ben banyan ağacıyım” dediği için Hindularca kutsal kabul edilir. Ölümsüzlüğü simgeler ve Yaşam Ağacı olarak da bilinir.

Başka bir kaynak ise şöyle diyor: Banyan, dalları geniş bir araziye yeni bir ağaç gibi yayılan Hint incir ağacı, Ficus bengalensisdir. Kökleri daha sonra yeni gövdeler ve dallar oluşturur. Bu özelliği ve uzun ömürlülüğünden dolayı ağaç ölümsüz kabul edilir ve Hindistan mitleri ve efsanelerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bugün bile Banyan Ağacı köy hayatında önemli bir yere sahiptir ve gölgesinde köy toplantıları yapılır.

Gördüğünüz gibi çok ilginç bir ağaç. Bir kaç tane de resmini yükledim sizin için. Baktıkça içiniz açılır 🙂

Son olarak bu ağacın bir türü, saksı içinde de yetiştirilebiliyor. 50 tohumu yaklaşık 10 liraya satılan bu paketlerden alıp, kendi banyan ağacınızı, küçük bir saksı içinde ya da bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

3 Comments

  1. performans ödevim için buradan bilgi aldım çok yararlı not dipnotta adınızıda yazdım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir