Domuz Gribi Nedir?

Domuz gribi, domuzlarda bulunan grip virüslerinden  A tipi olanların yol açtığı, solunum ile alakalı bir hastalık. En önemli özelliği ise çok hızlı olarak bulaşması. 

Domuz giribi hayvanlardan insana, insandan insana bulaşabilir. Bu yüzden bazı Avrupa ülkelerinde bile karantinalar başlamış durumda. En kötüsü ise henüz aşı bulunamaması ve insanların bağışıklık kazanmamış olması.

Dünya Sağlık Örgütü WHO domuz gribi ile ilgili çok ciddi uyarılarda bulunuyor. Bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek için söylüyorum. Bu hastalık solunum yoluyla bulaşıyor. Domuz eti yemek ya da yememek arasında fark yok. 

Aslında deli dana, kuş gribi gibi yaygın ve çaresi tam olarak bulunmayan hastalıklara bir yenisi eklendi. O da domuz gribi. Bu tip olaylarda hep birilerinin para kazanacağı kuşkusu hastalıklara bile başka bir türlü bakmamıza yol açar oldu. Bakalım bu hastalık kimi zengin edecek der olduk. 

Bir de şöyle düşünün. Ortada bir de komik yanı var. Sevmediğiniz bir arkadaşınız grip olursa bu günlerde hemen lafı yapıştırın. “Domuz gribi oldun sen kesin” deseniz yeter.

You May Also Like

About the Author: t4h4bx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir