Pts. Ağu 19th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Blog Yazarlığı

2 min read

İnsan düşünen bir canlıdır (varlıktır, hayvandır). Bu söz her ne kadar klişe olsa da, etkili ve kapsamlı olmayı sürdürmekte. Çünkü burada düşünmenin getirdiği sonuçlar da göz önüne alınacaktır. Sadece düşünmek bir şey ifade etmeyecek, insan düşündüklerini başkalarına iletme gereği de hissedecektir.

Gördüğünüz gibi düşünemenin ilk yanında getirdiği şey iletişim oldu. Geçmişte iletişim her ne kadar bugüne göre baya bir farklı olsa da temel mantık her zaman aynı. Günümüze geldiğimizde ise her geçen gün iletişim formatları değişmekte. Bu formatlardan en yenisi ve en hızlı yükseleni ise blog yazarlığı.

Blog yazarlığı kavramından önce blog terimine bakmak lazım. Blog bildiğiniz gibi günlük demek. Yani eskilerden bir şey. Tanıdık bir şey.  Fakat internetin genelleşmesi ile birlikte günlükle sanal aleme taşınır oldu. Blog olmaya başladı. Aslında bizim bilfiğimiz günlük kavramından da birazcık saptı. Çünkü günlük daha kişisel iken blog bir anda geneli ilgilendiren bir hale dönüştü. 

Blog yazarlığı ise ayrı bir düşünce aktivitesi oluverdi. Bunlar benim fikirlerim ya da tecrübelerim diyebilirim.

İnsanlar gerçek anlamda bloglamaya başladığı anda bunun tadını unutamaz.kendi düşüncenizini olaylara bakış açınızın başka biri tarafından okunması ve beğenilmesi kadar güzel bir şey yoktur. Kendinizi sahnede bulmak gibi bir şey. O duyguyu da tattım, oradan biliyorum. Orataya bir şeyler koyuyorsun ve bunu birileri beğeniyor. Bir nevi kendinizi ifade ediyorsunuz. Bazen birşeyler öğretiyor bazense sizi okuyanlarla arkadaş oluveriyorsunuz. Onları görmeden, işitmeden, tanımadan. Yalnızlığınızı dindiriyor, sıkıntınızı alıp götürüyor. Sevincinizi ve üzüntünüzü paylaşıyorsunuz.

Ama her şey bu kadar toz pembe değil. Blog yazarlığını karalayanlar da var. Onlara haşere demek istiyorum. Sağdan soldan yazılar çalıp çırpan, bir de kendilerine blog yazarı yakıştırmasını yapanlara diyorum. Hani siz nerdesiniz, sizin düşünceleriniz fikirleriniz, ilettikleriniz nerede. Bunlarsız blog olmuyor. Ben de çok iyi biliyorum bu işin uzmanıyım demiyorum fakat 1 senelik tecrübemle ahkam kesiyorum.

Son olarak blog yazarı olmak isteyenelere sesleniyorum. Kendiniz olun, çalıp çırpmayın, yazmayı sevin, blogunuza ilgi gösterin. Ve en önemlisi yazmanın verdiği tadı almaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.