Pts. Ağu 19th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Kredi Kartı Aidatı Karmaşası

2 min read

Kimbilir kaç kez gördük kredi kartı aidatı davası. Çoğu sefer tüketici lehine sonuçlar çıkıyor fakat biz halen olumlu bir uygulama göremedik. Her ay görülen davalarda aidatların iptali kararı çıkıyor. Sonra başka davalardan bankalar aidat davası kazanıyor ve bu karmaşa böyle sürüp gidiyor.

En son açıklama ise Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’dan geldi. Buna göre kredi kartı aidatları 3 yılda bir alınacak. Bu yasa şu anda meclisde. Ve bir aksilik olmazsa 1 ay sonra uygulanmaya başlayacak. Eğer bu ay içinde aidat ödemeyecekseniz iyi.

Hem bankaya faiz ödüyoruz hem de bunun için ödeme yapıyoruz. Aslında garip bir durum. Para verebilmek için para vermiş oluyoruz. Eğer biz para vermezsek de pos cihazlarından hesaplarına geçen parayı alabilmek için işletmeler ya günlerce bekliyor ya da kesinti ile paralarını alıyorlar. Yani biz derken hem satıcı hem alıcıyı tarif ediyorum. Sonuçta kazanan hep banka oluyor. Bu insanın aklına şunu getiriyor. Kumar masasında hep masa kazanır ya bu da aynı duruma gelmiş. 

Aslında bilinçli kullanım halinde kredi kartı süper bir olay. Bu sözü hep duyuyoruz fakat cidden öyle. Ama bu süper olaydan payını almak isteyen bankalar düzeni bozuyor. Satıcı için faydalarını sayalım. Adam taksitle mal satacak fakat müşteriye nasıl güvenecek. Kredi kartı sayesinde o alacaklarla uğraşmıyor banka uğraşıyor. Alıcı için faydaları da var. Mal alacaksa bir sürü taksit yaıpı alabiliyor. Ama bütün bunlar hep hesap kitap işi. Bu hesabı tutturamayanlar ise mağdur sınıfına giriyor. Kredi kartı mağdurları. Mağdur olmamak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.