Pts. Ağu 19th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

WordPress Kullanmak

2 min read

Son zamanlarda girdiğiniz dolaştığınız sitelerin çoğu wordpress tabanlıdır. Bunun olmasındaki ana sebep, wordpress kullanımının hem kolay hem de arama motoru optimizasyonuna uygun olmasıdır. Durum böyle olunca wordpress kullanılarak oluşturulmuş binbir türlü site görmeye alıştık. Peki wordpress kullanmak gerçekten iyi midir? 

Eğer sitenizi ziyaret eden kişi sayısı günlük 1k civarında ise wordpressin sorun çıkartacağını pek düşünmüyorum. Fakat yüksek hitlere çıktığınızda host yetmemeye başlayacaktır. Siteniz sunucuyu zorlamaya başlayacaktır. Aslında bunun olmasındaki ana sebep wordpressin kendisinin çok ağır bir script olduğundan değildir. WordPress bildiğiniz gibi eklentilerle ve çeşitli temalarıyla çok geniş bir aile. Durum böyle olunca sayıca çok fazla eklenti kurar olduk sitelerimize. Ama bunu yaparken şunu göz ardı ediyoruz. Her yeni kurduğumuz eklenti sitemizi biraz daha zorluyor. Eklentiler verileri işlemek için veritabanından çekiyor. Bu zorlama yüzünden sitenizde sidebar geç açılabilir mesela. Bu sadece bir örnek. Çok çeşitli varyasyonlar sorunlar ortaya çıkabilir. Peki sadece eklentiler mi sorun çıkartır?

Aslında sorunu sadece eklentilere yüklemek çok yanlış olabilir. Çünkü wordpress görselliğe imkan tanıyan bir altyapıya sahip. Ve internet aleminde çok sayıda görsel içeren temalar dolaşır oldu. Bu temalarda yer alan çok sayıda resim dosyası sitenizin boyutunu büyüterek geç açılmasına yol açar. Sadece geç açılma da değil. Eğer trafik kullanımınız kısıtlı ise hosting problemi de yaşarsınız. Örnek vermek gerekirse header içine eklediğiniz bir banner 30kb boyutunda olsun. Günlük  hitiniz de 1k olsun. Sadece bu dosya ayda 900mb trafik yer. Yaklaşık 1gb yani. Sadece trafik sorunu da değil. Sitenizin hızını da düşürür. Sunucuya da ek yük bindirir. Durum böyle olunca WP kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyleri sıralamak istedim.

WordPress kullanacaksanız şunlara dikkat edin:

Kullandığınız temada mümkün olduğunca az resim dosyası bulunsun.

Sadece çok önemli gördüğünüz eklentileri yükleyin.

Yazı içerisinde resim kullanırken küçük boyut seçin.

Çok fazla ayrıntı içeren temalardan uzak durun. Bu temalarda çok sayıda sorgu olacağından sunucu cpu ve ram kullanımını da artıracaktır. Bu da sitenizin yavaşlaması demektir.

Temada değişiklik yapacaksanız temiz kodlama yapın.

Ve en sonuncusu olarak şunu söyleyim. Herşeyi wordpressten beklemeyin.

1 thought on “WordPress Kullanmak

  1. Arkadaşlar bir şey daha var. Bunu söylemeyi unuttum. Eğer pr butonu ya da sayaç gibi bir kod ekleyecekseniz bunu temaya eklerseniz daha iyi olur. Bileşen olarak eklerseniz sunucuya ek yük bindirmiş olursunuz yine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.