Pts. Ara 9th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Blogların Haber Sitelerine Dönüşmesi

2 min read

Blog sayısının her geçen gün artması güzel bir şey. Özellikle yeni blogları bulup incelemeye çalışıyorum. Bunu yaparken gözüme takılan en önemli şey ise blogların haber sitelerine dönüşüyor olması. Artık insanlar bloglarına daha çok haber ekliyorlar. Galiba kendileri birşeyler yazmaktan sıkıldılar. Ben de çok iyi bir blog yazarı sayılmam, durmadan kendi yazılarımı eklemiyorum. Bunları kabul ediyorum fakat blogumun bir haber sitesine dönüşmesine de müsade etmem. Kendimi frenlerim. Bu oluşumun ardındaki en büyük etken olarak ise hit kaygısını görüyorum.

Burada yeni açılan bloglara laf atıyorum fakat eski bloglardan da bunu yapanlar var. Tamam belki ilginç bir haber olabilir bunu paylaşabilirsiniz. Ya da sizin için önemli bir haberi tamamen kendiniz yorumlayabilirsiniz. Fakat haber sitesinde geziyormuş gibi hissetmek beni üzüyor. Hele bir de wordpress scriptinin hemen hemen her sitede kullanılabiliyor durumuna gelmesi, bu duruma yol açan ikinci büyük etken oldu. Artık herşeye göre tema var. Video sitesi açmak istiyorsun, yükle wp. Oyun sitesi açmak istiyorsun, wp hazır. Durum böyle olunca blog kavramının da içine etmiş oluyoruz. 

Blog kavramının içine etmekten bahsederken aklıma eski tip siteler geldi. Gerçi halen bildiğim siteler var. Hani şu içinde herşey olan siteler. Görünüm olarak sıfır, kullanılabilirlik olarak sıfır olan siteler. Sitede yok yok. Bir köşede döviz kurları, bir köşede hava durumu. Bir köşede haberler. Bir köşede özlü sözler….. Bu liste böyle gider. Kaç köşe olduğunu sayamadınız değil mi? Çünkü tasarım kavramı yok. Dağınık bir masaüstü havasında herşey heryerde. Yeni yeni çöp siteler hepsi. Ama bu çöp sitelerin wordpress, özellikle de blog kavramının ortasına oturmaya çalışması beni rahatsız ediyor.

Sadece bunlar da değil. Bir de çok kaliteli yazılar bulunan bazı bloglar var. Onlar da hit kaygısı yüzünden güncel konularda hiçbir yorum ya da içerik barındırmayan yazılar yayınlıyorlar. Kimi kandırıyorsunuz. Kendinizi blog mu sanıyorsunuz. Ben çok eski bir yazar değilim ya da çok iyi bir yazar değilim. Fakat blog kavramı ile ilgili nokta kadar bildiğim bir şey varsa şu düşüncemi söylerim: Bunu yapan bloga blog demem.

Biraz da öz eleştiri yapmak gerekirse ben de bazen hit kaygısı yüzünden bu tip yazılar yayınlıyorum. Fakat hiçbir zaman bu kirlenmenin blogumu ele geçirmesine izin vermeyeceğim. Hatalarımı tekrarlamamaya çalışıyorum. Blog kavramını yaşatamayacaksam o yazıyı hiç yazmıyorum. 

Kendimize bir bakalım bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.