Cum. Ara 6th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Şarjlı Pil Nedir? Nasıl Çalışır?

5 min read

Son yıllarda hemen hemen herkesin sahip olmaya başladığı şarj edilebilir piller hayatımızda önemli yer kapalamaya başladı. Kimi fotoğraf makinesi için kimi ise kablosuz klavye ya da mouse için kullanıyor. Peki hayatımızda önemli bir yer sahibi olmaya başlayan bu teknoloji nedir? Şarj olmayan pillerden farkı nedir? Bu soruların cevaplarına bakalım.

Şarjlı Piller Nasıl Çalışır?

sarjli_pil_sema

Şarj edilebilir piller nasıl çalışır?

Elektrokimyanın anahtarı oksidasyon ve reduksyondur. Bir malzeme okside olduğunda elektron kaybeder, yani artı yüklenir, yani daha yüksek bir oksidasyon düzeyine geçer. Benzer şekilde, redukte olan bir madde de elektron kazanır, yani eksi yüklenir, yani oksidasyon düzeyini düşürür.

Diyelim ki A meddesi kolayca oksidize oluyor, yani elektron kaybetmeyi seviyor ve B’de redukte olmayı, yani elektron kazanmayı seven bir madde. Bu iki madde bir elektrolit içine yerleştirildiğinde A’dan B’ye bir devre tamamlanır.

Şarj edilebilir piller, deşarj olurken normal pillere çok benzer bir şekilde çalışırlar. Ancak pil şarj edildiğinde elektronlar, pil tamamen dolana kadar, deşarjın ters yönünde hareket ederler. Böylece elektronlar A’ya geri dönmeye zorlanır ve oksidize olan A redukte edilerek, pil tekrar kullanılabilir hale getirilir. Bu basit bir işlem gibi görünse de yalnızca belirli madde ve elektrolit kombinasyonlarında gerçekleşebilmektedir.

 

Şarj edilebilir pillerin avantajları nelerdir?

Şarj edilebilir pillerin belki de en önemli avantajı, evsel atık miktarını azaltması. Her yıl çöpe atılan 15 milyon standart pilin çevreye verdiği zarar, şarj edilebilir pillerin kullanımıyla biraz olsun azalıyor. Yeri gelmişken, bu ürünler arasında en ekolojik olanları Ni-Mh (Nickel – metal hydrade) piller. Sektörün son teknolojisi olan bu piller kurşun, civa ve diğer yüksek oranda toksik maddeleri içermiyor.

Şarj edilebilir pillerin defalarca doldurulabilmesi (tam 1000 kez), parasal olarak önemli bir tasarruf yapmanızı sağlıyor. Kabaca bir hesaplama yapacak olursak dijital fotoğraf makinanızda şarjlı pil kullanmak size yılda $1300 civarında bir tasarruf olanağı doğuruyor. Bu hesaba satın aldığınız şarj edilebilir piller, şarj makinası ve harcanan elektirik de dahil üstelik.

Uzun ömürleri ve yüksek fiyatlarıyla tanınan alkalin pillerle kıyaslandığında da, şarj edilebilir pillerin daha düşük maliyet ve daha fazla verim sağladığını görüyoruz. Yıllardır hızla ilerleyen şarj edilebilir pil teknolojisindeki gelişme, dijitalin yolunu takip etmeye başladığından beri büyük bir ivme kazandı. Bu yüzden yüksek tüketimli cihazlar olan dijital kameraların ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

 

Şarj edilebilir pillerin uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmek gerekir?

Yeni bir takım şarj edilebilir pil aldığınızda, kullanmadan önce tamamen şarj edin. Pilleriniz tam olarak dolunca, bir kez de (bir şarj makinası kullanarak) tamamen deşarj edin. Bu işlemden sonra tekrar şarj ettiğiniz pillerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Pillerinizi kullanmaya başlamadan önce yalnızca bir kere yapacağınız bu basit işlem hem pillerinizin önmrünü uzatacak, hem de onları tam kapasitelerinde kullanmanıza olanak verecektir.

Pillerinizin uzun süre şarjsız kalmamasına dikkat edin. Uzun süre kullanmayacağınız pilleri şarjlı olarak saklayın. Uzun süre boş kalan pillerin hem ömürleri kısalır, hem de performansları düşer.

Eğer Ni-Cd pil kullanıyorsanız, her 5-10 şarj işleminde bir pillerinizi şarj cihazınızda tamamen deşarj edin. Bu hafıza etkisinden kaçınmanızı sağlayacaktır.

 

Ni-MH piller en yüksek kapasitelerine ne zaman ulaşırlar?

Ni-MH şarjlı piller 4-5 defa şarj edildikten sonra tam kapasite ile çalışmaya başlarlar. Satın aldığınız NiMH şarj edilebilir pili kullanmaya başladıktan ve 4-5 defa boşalıp tekrar doldurduktan sonra en yükesek verimi elde edebilirsiniz. (kaynak:Steve‘s digicams)

 

Ni-Cd pillerdeki Hafıza Etkisi nedir? Bundan nasıl kaçınabilirim?

Kullanıldıktan sonra pillerin bir şarj cihazı kullanılarak dejarj edilmesi gerekir. Pil tamamen boşaltılmazsa, şarj tam olmayacak, yeni ve daha düşük bir enerji seviyesi belirlenecektir. Buna ’hafıza etkisi’ adı verilir. Bir başka deyişle hafıza etkisi, tam deşarj olmayan pillerde, pilin kullanılmayan bölümünün enerji alamaz ve üretemez hale gelmesi demektir. Bunun sonucu olarak pillerin kullanım süreleri gittikçe kısalacak ve daha sık şarj edilmeleri gerekecektir.

Hafıza etkisinden kaçınmak için pilleri tamamen dejerj etmek gerekir. Bu ömürlerini uzatacaktır.

Ni-MH (Nickel-Metal Hydride) ve Li-ion (Lithium Ion) pillerede hafıza etkisi yoktur.

 

Kendiliğinden deşarj nedir?

Tüm şarj edilebilir piller için geçerli olan kendiliğinden deşarj, uzun süre kullanılmadan bekleyen pillerin, içinde bulundıkları cihaz kapalı da olsa güçlerinin bir kısmını kaybetmeleridir. Uzun süre kullanılmayan pilleri, kullanımdan önce doldurarak tatsız sürprizlerin önüne geçebilirsiniz. (kaynak: Steve’s digicams)

 

Normalde 1.5V‘luk alkalin pillerle çalışan cihazlarda 1.2V’luk şarj edilebilir pil kullanabilir miyim?

1.2V’luk pil kullanmanız cihazınız ya da performansı üzerinde hiç bir olumsuz etki yaratmaz. İşin doğrusu, alkalin bir tek kullanımlık pil yalnızca dejerş işleminin en başında 1.5V verebilir. Daha sonra sürekli ve düzenli bir şekilde 1.2V’un çok altına düşer. Sonunda 0.6V civarına düşer. Çoğu cihaz 0.9V ve 1.2V arasında mutlu bir şekilde çalışır. Voltajı çabuk düşen alkalin pillerin aksine şarj edilebilen pillerin kullanım süreleri boyunca 1.25V civarında daha sabit bir voltajları olur.

Bu nedenle yeni şarj edilebilir piller, dijital fotroğraf makinaları, flaşlar, video kameralar, bilgisayarlar ve cep telefonları gibi düzenli ve yüksek seviyeli enerjiye ihtiyaç duyan cihazlarda alkalin pillerin yerini alacaktır.

Kaynak: http://www.pan-film.com/bilgi_oneri.htm

17 thoughts on “Şarjlı Pil Nedir? Nasıl Çalışır?

  1. bu uzel ve aydınlatıcı bilgileniniz iviin teşekkur ederım..sarj edılebılır pil ile standart pil arasındakı kımyasal farklarıda bılmek ıstıyorum..tesekkur ederım..

  2. benim yıllık ödevime faydası dokundu güzel bir site bütün ayrıntılarıyla şarjlı piller hakkında herşey anlatılmakta..

  3. çok kötü olmuş çünkü aradıgım NORMAL BİR PİL VE ŞARJ EDİLEN BİR PİL ARASINDAKİ FARK ı bulmam lazım

  4. admin arkadaşım bir pilin şarjlı olup olmadığını nasıl anlarım ayıran belirgin şey nedir teşekkürler…

  5. Öncelikle bu tür sitelerin sahipleri sorulara cevap vermediği için yorumlardaki sorulara cevap vereyim (ilgilenmeyecekseniz site açmayın kardeşim!). Hem böylece soruları soranlar aradan aylar geçmiş olduğu için tekrar dönüp bakmsalar da, yeni gelip aynı sorulara cevap arayanlar istediklerine ulaşabilir:
    @onur türker: Üstüne rechargable diye yazar bir yerlerde. Ya da mah değeri yazar. 2700 mah,1000 mah gibi. Bu mah değerleri sdece şarjlı pillerde yazar, normal pillerde yazmaz.
    @serap: Sabit bir değer hiçbir pil için yoktur, bu şarj olma süresi şarj cihazınıza ve piline göre değişir. Kendi kendinize hesaplayabilirsiniz. Şarj cihazınızın kaç ma (mili amper) verdiğini bulun. Altında yanlarında kutusunda bir yerde yazar. Sonra pilin kaç mah olduğunu (bu da pilin kapasitesi ile ilgili) bulun. O da pilin üstünde yazar. ma/mah= Yaklaşk kaç saatte şarj olacağı.

  6. arkadaşlar eğer elinizdeki pil şarzlı değilse bir motor alın. motorun ( enerji=hareket)-(hareket=enerji) artı ve eksi ucunu pile balayın doğru oldundan emin olun. motorun ucundaki ine gibi olan çubuğu eksi yonunde çevirin. pil yavaş yavaş dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.