Cum. Ara 6th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

WordPress Nedir? Nasıl Kurulur?

4 min read

Çevremde bir çok insan tarafından, durmadan bana sorulan bir konu üzerine artık bir yazı yazmak istedim.Bir çok kişi WP’nin kurulumu ve oluşan hatalar karşısında yapılabliecekler hakkında durmadan sorular soruyor.Bundan sonra bu soruları buradan cevaplamayı düşünüyorum.Ve başlıyoruz.

WordPress Dediğimiz Olay Nedir?

WordPress nedir diye bir soru geleceğini düşündüğüm için olaya buradan başlamak istiyorum.Wordpress bir CMS yani içerik yönetim sistemidir.PHP olarak yazılmış ve açık kaynak kodlu bir web yazılımıdır.Kullanıcılar scripti kendine göre düzenleyebilir ve kendileri bişeyler oluşturarak gelişmesine yardımcı olabilirler.Ve bütün bunların ötesinde devamlı kendini geliştiren WP (WordPress), bedava bir yazılımdır. Daha basit olarak şu şekilde ifade edilebilir.WP yükleyip çalıştırdığınız sitenizde, içerik için teker teker html sayfa hazılamadan içerik ekleyebileceğiniz bir sistemdir.Bu sayede her sayfa için ayrı ayrı menüler ya da çeşitli fonksiyonlar kullanmadan içerisinde 1000 lerce içerik-sayfa barındıran bir siteniz olabilir.Aslında WP’yi bloglamak için kullanmak en uygunudur.Zaten amacı da budur fakat sonraları gelişimine aynı zamanda genişlemesini de ekleyerek bir sürü alanda kullanılmaya başlanan bir sistem haline gelmiştir.

Kullanıcılar tarafından oluşturulan ve dağıtılan temalar ve eklentiler bu sistemin sadece bloglamaya yaramasından çok daha öteye gitmesine yol açmıştır.Şu anda isterseniz bir oyun sitesi, isterseniz bir alışveriş sitesi ya da bir resim galerisi sitesi açabilmenize olanak sağlayan bu harika icat hızla yayılmaktadır.

Herşey Çok Güzel.Peki WordPress’i Nerden Bulacağız?

WordPress açık kaynak kodlu bedava dağıtılan bir yazılım olduğu için bedava olarak indirmeniz kolaydır.Bunun için bir çok siteyi kullanabilrisiniz fakat benim tavsiyem güvenmediğiniz sitelerden uzak durmanız.İşte bu yüzden size önereceğim site şu olacaktır. WordPress Türkiye 

Bu linkte WordPress’in son sürümünü Türkçe olarak bulacaksınız.Aynı zamanda çeşitli temalar ve eklentiler için de bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

WordPress’i Bulduk.Nasıl Kuracağız?

Öncelikle şunu hatırlatmam gerek.WP kurabilmek için şuna ihtiyacınız var. PHP  destekleyen web alanı-hosting, MySQL veritabanı ve bir domain-alan adı. Şimdi bütün bunların dışında WordPress Mu sistemi ile bunlara gerek olmadan da WP kullanabilirsiniz.Fakat bu anlattıklarım tamamen kendinize ait bir site için gerekli.Gelelim kuruluma.

Şimdi önce hostingimizin paneline girerek bir adet MySQL veritabanı oluşturuyoruz.Sonra oluşturduğumuz veritabanı için kullanıcı oluşturarak yetkilendiriyoruz.{KagitPiL.Com}Burda oluşturduğunuz kullanıcı adını ve veritabanı ismi ile şifrenizi unutmayın.Sonra geliyoruz ftp kısmına.Ftp aracılığıyla hosta bağlanın ve indirdiğiniz WP versiyonuna ait dosyaları hostunuza atın.Aktarım bittikten www.sitenizinismi.com ya da .net-.org adresine gidin.Yani kısacası sitenizi açın 😀

Zaten bundan sonrası Türkçe olacağı için pek sorun olmayacaktır.Devam edip gideceksiniz.Fakat şu sorun oluşabilir.wp-config.php dosyasına yazma izni olmadığı için kurulum başlamayabilir.Eğer bu durum ile karşılaştıysanız yapmanız gereken şu olacaktır:

Script dosyaları içindeki wp-config-sample.php dosyasını düzenlemeniz gerekecektir.İçini açtığınızda şu parametreleri kendinize göre değiştireceksiniz:

/** The name of the database for WordPress */
define('DB_NAME', 'veritabaniisminiz');
/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'kullaniciadiniz');
/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', 'parolaniz');

Burada gerekli yerleri değiştirerek – mesela veritabaniisminiz yazan kısıma veritabanı adınızı yazarak – dosyayı kaydedin.Ve sonrasında dosya ismindeki -sample ifadesini kaldırın.Yani dosya ismi şu şekilde olacak: wp-config.php

Sonrasında bu dosyayı ftp’den hostunuza atarak sitenize yeniden girin.Sonra kurulum başlayacak, WP veritabanı üzerinde tablolar oluşturacak ve sistem kullanıma hazır hale gelecektir.Bu kurulum sırasında size bir şifre verecektir.{KagitPiL.Com}O şifreyi kopyala yapın ve giriş yaparken kullanın. Kullanıcı adınız admin olacaktır unutmayın.

 Giriş yaptıktan sonra panelinizin en üst sağ köşe tarafında admin yazan yere tıklayın ve çıkan profil sayfanızda en aşağı inerek yeni parola oluşturun.Ve kurulum bitti.Bundan sonrası ise size kalmış.

Son olarak kurulum sırasında başınıza gelen ilginç sorunlarla ilgili soru sormaktan çekinmeyin.Ben de bu işin uzmanı değilim ama bir çok problemle karşılaştığım için sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.Sorularınızı isterseniz iletişim yoluyla isterseniz bu yazıya yapacağınız yorumlarla bana ulaştırabilirsiniz.

2 thoughts on “WordPress Nedir? Nasıl Kurulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.