Cum. Eki 18th, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Phoenix;Rezalet,başarı,reklam…Birini seçin

2 min read

Phoenix uzay aracı…Son günlerde bilim adına yaşadığımız en önemli olay belki de.Belki geleceğimizin ne olcağını belirleyecek belki de sadece bir hayal kırıklığı olarak tarihin tozlu sayfalarında kalacak….

1 haftadan fazla süredir sizlere Phoenix uzay aracı hakkında haberler veriyoruz.Fırlatılışı,Mars’a inişi, ve finalde de bozulması ile ilgili bir seri olay.İsterseniz sırayla hatırlayalım.

İlk olayda sanki Nasa böle birşeyi ilk defa gerçekleştiriomuş gibi Anaka kuşunun reklamını çok geniş kapsamlı yaparak büyük yankı uyandırdı bütün dünyada…Ama aslında bir sürü deneme yapılmıştı.En sonuncular….

nasa tarafından 10 haziran 2003’de fırlatılan spirit,
avrupa uzay ajansı’nın 2 temmuz 2003’te gönderdiği mars expressbeagle 2
ve japonya’nın mart 1998’de yolladığı (bu biraz yavaş gidiyor galiba) nozomi

Sonra tamam gönderdik Pheonix’i Mars’a.İndi dediler inmemiş çıktı.İnmedi dediler inmiş oldu.İletişim yok dediler,dedik bu da kayboldu,Düzeldi iletişim dediler he herşey tamam dedik bu sefer de robot kolunu oynatamadı.Şu yazıyı yazıdğım anlarda hiçbir problem kalmadı gibi görünüyor.Çalışsın Anka kuşu toprak da toplamaya başlamış zaten.Su falan bulursa kaza ile falan toplucam tası tarağı marsa göç edeceğim.Bu sıcak yaz güğnlerinde buz gibi ohh.Ne rahat….

Nitekim eminim ki bu kadar reklamın arkasında da birşeyler vardır.Artık en azından ben bir birey olarak yerli yersiz bu tip reklam kokan hareketler içerisinde başımı bir o tarafa bir diğer tarafa çevirip çevirip

-aa Nasa ne yapmış

-şuna bak Amerika neler geliştirmiş…psikolojisine girmek istemiyorum….

Burdan da Phoenix e sesleniyorum.İnşallah robot kolun kopar da toprak toplayamssın,pilin biter de fotoğraf çekemezsin.

Bir gün biz de yolluyacağız marsa araçlarımızı.Ama emin olun bizim yaptığımız ya hiç gitmez ya da gitse bile bozulmaz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.