Çar. Nis 8th, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Neden Linux Kullanayım-Ve Daha Bir Sürü Özellik

9 min read

Yazı dizisinin son halkası ise aşağıda sayılan bütün özellikleri içeriyor.Tamamını okuyarak linux dünyasını keşfe çıkabilirsiniz.

Yazılımınızı tek bir tık ile güncelleyin.
Windows “Windows Update” adı verilen ve sisteminize uygun olan en son güncellemeleri sağlayan pek kullanışlı, güzel bir araca sahiptir.

Fakat Microsoft’a ait olmayan yazılımlarınız ne olacak? Adobe uygulamaları? Zıp sıkıştırıcılar? Yakma (Cd yazım) programları? Microsoft harici web tarayıcıları ve e-posta karşılayıcıları? Bunların hepsini tek tek güncellemeniz gerekmektedir ve her birinin kendi güncelleme sistemi bulunduğundan dolayı bu biraz zaman alacaktır.

Linux’un bilgisayarınızdaki her yazılım ile ilgilenen, güncelleyen, yeni yazılımlar yüklemenizi kolaylaştıran “Paket Yöneticisi” adlı bir uygulaması vardır. Yani her şeyi güncel tutmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey oradaki “Güncellemeleri Kur” butonuna tıklamanız olacaktır.

Eğer bir Windows yazılımı kuracaksanız, büyük ihtimalle şu yolu izlersiniz:

1.İnterneti araştırarak sizin için uygun yazılımı bulmak.
2.O uygulamayı edinmek için uygun siteyi bulmak.
3.Belki de bir ücret ödemek.
4.Yazılımı indirmek.
5.Kurulumunu yapmak.
6.Bazen sistemi yeniden başlatmak.
Püff, gerçekten çok iş.

.Linux ile, her şey çok daha basittir. Linux, “paket yöneticisi” adı verilen, her yazılımı “paket” adı altında gören bir uygulamaya sahiptir. Eğer yeni bir yazılıma ihtiyacınız varsa, basitçe paket yöneticisini açar, bir anahtar kelimeyle uygulamayı bulur ve kurmasını söylersiniz. Depolardan sizin için gerekli yazılım(hepsinin bir çok alternatifi olur) indirilir.

Örneğin , burada Mayın Tarlası oyunu için “mine game” yazıyorum(aslında, bu zaten Linux ile gelmişti, sadece bir örnek) – Eğer kurmak istiyorsam, yanındaki kutuyu işaretleyip, Uygula diyorum, bu kadar.

Masaüstlerinde yeni çağa atlayın
Windows Vista ile tanıtılan 3D ve transparanlık özellikleri sizi çok şaşırtmış olabilir, hatta istediği o aşırı sistem gereksinimini edinmeye, üstüne yüzlerce dolar ödemeye râzı olmuş bile olabilirsiniz. Yeni aldığınız sisteminiz en sonunda Vista’nın (çok yüksek) ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Çok gereksiz: Linux çok daha iyisini, ücretsiz ve daha az sistem ihtiyacıyla yapabilir.

Dijital hayatınızda parçalanmalar mı var ?
Eğer hailhazırda parçalanmanın ne olduğunu biliyorsanız ve her ay ya da daha sık disk birleştirme işlemine aşikarsanız, işte size kısa versiyon: Linux disk birleştirmeye gerek duymaz.

Şimdi sabit diskinizin içinde milyonlarca çekmeceyle bir dosya dolabı olduğunu hayal edin ( Roberto Di Cosmo ya bu benzetmesi için teşekkürler). Her çekmece sadece belli bir miktar veri içerebilir. O yüzden dosyalar bir çekmecenin kapsayabileceğinden daha büyükse içerik parçalanmak durumunda kalır. Bazı dosyalar o derece büyüktür ki binlerce çekmeceye ihtiyaç duyarlar. Ve tabiki, bu dosyalar dolap içinde ne kadar yakın çekmecelerde bulunurlarsa onlara erişmek bir o kadar hızlı ve kolay olur.

Şimdi bu dolabın sahibi olduğunuzu fakat onunla ilgilenecek zamanınız olmadığını ve bu yüzden onunla sizin için ilgilenebicek birilerini görevlendirmeniz gerektiğini düşünün. İş arayan iki kişi gelir: Bir erkek ve bir kadın.

•Erkeğin stratejisi şudur: Bir dosya kaldırıldığında çekmeceleri boşaltır ve her yeni dosyayı çekmece büyüklüğünde parçalara bölerek ilk uygun çekmeceden itibaren rastgele yerleştirir. Haliyle bu işlem, siz istediğinizde, dosyanın bütün parçalarını bulmayı zorlaştıracaktır. Sonuçta her hafta sonu işleri yoluna koymak için işe düzinelerce eleman almak zorunda kalırsınız.
•Kadının farklı bir yöntemi vardır: Bitişik çekmeceleri bir kağıda not alır. Yeni bir dosya geldiğinde, elverişli uzun bir çekmeceler dizisi için elindeki listeyi araştırır ve işte burası dosyayı yerleştireceği yerdir. Bu açıdan, harcanacak yeterli aktiviteyle dosya dolabı hep düzenli kalacaktır.
Doğal olarak siz kadını işe almalısınız (biliyor olmalısınız, kadınlar daha düzenlidir 🙂 ). Evet, Windows ilk yöntemi kullanır, Linux ise ikincisini. Windows’u kullandıkça dosyalara erişim hızınız yavaşlayacak, Linux’u kullandıkça ise bu hız artacaktır. Seçim size kalmış!

Windows’unuz neden gün geçtikçe yavaşlar?
Windows birçok tasarım hatasına sahiptir. Bu da onun gittikçe yavaşlamasına neden olur ve uzun süre kullanılmasını engeller. Şu sözü mutlaka birçok kez duymuşsunuzdur “Bilgisayarım ağırlaşmaya başladı, baştan kuracağım”. Windows’u baştan kurmak sorunu çözer… bir dahaki sefere kadar.

Belki de bilgisayarların bu şekilde çalıştığını, çok yeni bir teknoloji olduğunu ve hâlâ kararlı hale gelmediğini düşünmeye başladınız. Pekala, Linux’u deneyin ve şaşırmaya hazır olun. Bundan 5 yıl sonra bile sisteminiz ilk kurduğunuz günkü kadar hızlı ve yanıtlayıcı kalacaktır. Sizi baştan kurmaya zorlayacak virüsler, adwareler, spylar ve trojanların olmamasına değinmeye gerek var mı?

Birçok insanı Linux’a geçmeye ikna ettim, aynı zamanda Windows’u da sabit disklerinde tutarak. Çünkü (Autocad gibi) Linux’ta bulunmayan birkaç programı kullanmak zorundalardı. Bu yüzden iki sistemi de kullandılar. Geçiş yaptıkları günden beri, çoğu Windows’u bir-iki senede bir tekrar kurdular; ama Linux’ta bunu yapmaya hiç gerek duymadılar çünkü hâlâ kararlı ve çevik bir şekilde çalışıyor.

Linux, yeniden kurmakla değil, işinize vakit geçirmenizi sağlar.

Çevre için de bir şeyler yapın
Bu fikir için Franz Bourlet’e teşekkür ederim.

Konu çevreye gelirse Linux’ün Windows’tan ne farkı olabilir ki, diye sorabilirsiniz. Ne de olsa, ikisi de çevre kirliliği ya da iklim değişikliği ile pek alakalı görünmeyen yazılım dünyasında sadece birer üründen ibaret. Yine de, Linux’ü seçmekle çevre sağlığına hiç de azımsanmayacak katkılarda bulunabilirsiniz.

•Windows ve Mac OS kap içinde satılırlar. Bunun anlamı, bahsi geçen yazılımların favori marketinizdeki raflarda yerini alabilmesi için gereken dış kartonun veya kabın üretilmesinde, tonlarca kağıda ve plastiğe ihtiyaç duyulmasıdır (Yazılımın satın alınmasından sonra çöpe giden kaplarının geri dönüşümü için gereken masrafı da bir hayal edin). Linux ise ücretsiz bir şekilde internetten indirilebilir; kağıt ya da plastik benzeri hiçbir atık bırakmaz.
•Windows ya da Mac OS’u kullanailmeniz için gereken sahipli yazılımların bir çoğu da, yazılım dükkanlarındaki raflarda kap içinde satılırlar. Oysa ki Linux yazılımlarının büyük çoğunluğunu Internetten edinebilirsiniz, hem de ücretsiz olarak! (işte tekrar, büyük miktarda plastiğin ve kağıdın israf olmasını engellemiş oldunuz!).
•Microsoft ya da Mac OS için gereken sistem gereksinimleri gittikçe yükseliyor, birkaç sene önce milyarlarca para döküp satın aldığınız makinelere bugün birer hurda gözüyle bakılıyor. Buna rağmen, Linux çok eski makinelerde bile oldukça verimli çalışır, ve bilgisayarlarınızı fırlatıp atmak yerine çeşitli amaçlar için kullanmaya bile devam edebilirsiniz! (yedekleme, internet erişimi, çokluortam uygulamaları, vb.)
•Windows ve Mac OS yazılımlarını kap içinde satabilmek için milyonlarca CD yazılır. Kabul etmek gerekir ki, Linux’ü yükleyebilmek için de CD yakmaya ihtiyaç duyabilirsiniz (Elbette, CD yakmadan da Linux kurulumu yapabilmeniz mümkün — ağ aracılıyla ya da sabit diskten kurulum yapmak olgunca yaygındır.) Buna rağmen, birçok kişi Linux dağıtımını yeniden yazılabilir CD’lere (CD-RW) yazmayı tercih ediyor, böylece kurulum işlemini tamamladıklarında, CD’lerini farklı amaçlar için de kullanabiliyorlar. (Sahipli işletim sistemlerinin aksine, yazılımın CD’lerini sürekli yanınızda taşımak yerine, Linux’ü internetten istediğiniz zaman indirebilirsiniz.)

Yazılımda kapalı kapılara hayır!.
Kapalı kaynaklı yazılımlarla açık kaynaklı yazılımların arasındaki fark, yazılım kaynaklarının insanların erişimine açık olup olmamasıdır. İyi, fakat bu beni neden ilgilendirsin ki? Aslında “kaynak”, veya “kaynak kodu”, bir yazılımı oluşturan gizli tariftir, tıpkı bir kek tarifi gibi. Dışarıdan bir kek aldığınız zaman, kekin asıl tarifini çözebilmeniz mümkün değildir (tahminleriniz ise çoğu zaman “hmm, sanırım bunun içinde hindistan cevizi var” dan öteye gitmez). Öyle ya, pastacı size süper nefis kakaolu kekinin tarifini verseydi, yakında iflas etmek zorunda kalırdı. Çünkü insanlar aynı keki kendileri evlerinde yapabilirlerdi, ve pastacının kekini almak zorunda kalmazlardı. Benzer bir şekilde, Microsoft şirketi de yazılımlarının gizli tarifini, veya “kaynak kodlarını”, kimseyle paylaşmak istemez ve bunda da haklılar; çünkü altın yumurtlayan tavuğu kimse kesmek istemez.

Fakat problem şu ki, bu tarife bizlere farkettirmeden istedikleri herşeyi ekleyebilirler. Mesela Microsoft çalışanları: “PC, her ayın 12’sinde, eğer bilgisayar internete ağına bağlıysa, geçen aydan beri indirilmiş olan tüm dosyaların bir listesini yap ve bunu Microsoft’a ağ aracılığıyla gönder” şeklinde bir kodu bu tarife eklemek isterlerse bunu çok rahatlıkla yapabilirler. Muhtemelen Microsoft böyle bir şey yapmayacaktır, fakat nasıl emin olabilirsiniz ki; herşey kapalı/gizli/saklı ise?

Kısa bir süre önce (Ekim 2008) bir çok Çinli Windows kullanıcısı (çoğu Windows’un korsan kopyasını satın almıştı) bilgisayarlarına garip birşeyler olduğunu farketti; her saat başı, ekranları birkaç saniyeliğine kararıyordu. Kimseyi işinden alıkoyacak kadar ciddi bir problem olmamasına rağmen, insanları çıldırtmaya yeterdi. Microsoft Windows’a bir kod eklemişti (tarifinin içeriğine) “Eğer bir bilgisayardaki Windows’un korsan kopya olduğu tespit edilirse, her saat başı o bilgisayarın ekranını birkaç saniye karart”. Burada korsan yazılım kullanmayı övmüyorum, elbette ki korsan yazılım kullanmak hiç de etik bir davranış değildir. Vurgulamak istediğim nokta şu: bu kod, bahsi geçen bilgisayarlara bir Windows güncellemesiyle yüklenmişti (bildiğiniz üzere güncellemeler genelde yazılım hatalarını tamir eder ve onlara yeni özellikler eklerler). Fakat kullanıcılar bu güncellemenin sistemlerini nasıl etkileyeceğini bilememişti. Hiç kimse bilemezdi.

Halbuki açık kaynaklı bir yazılımın kaynak kodunu değiştirmek çok daha açık bir süreçtir. Demek istediğim, yazılım kaynakları tümüyle kamunun gözetimine açıktır. Kod okumaktan ya da yazmaktan hiç anlamasanız bile, dünyada kod okuyabilen birçok insan var ve bu insanlar sözlerini sakınmazlar. Açık kaynak dünyasında ne zaman ki birisi bir kaynak kodu değiştirmeye çalışsa, ekipteki diğer geliştiricilerin tamamı bu değişiklikleri farkedebilir, ve isterlerse tekrar düzenleyebilirler (“hey dostum, neden insanların klavye girdilerini gözetleyen bir kod yazdın, senin aklından zorun mu var?”). Hatta bütün bir yazılım ekibi çıldırıp yazılımlarını art niyetli kodlarla doldursa bile, dışardan birisi pekala o kodları tekrar düzenleyip, zararlı kısımlarını atabilir, ya da tamamen yepyeni bir versiyonunu oluşturabilir, ve bütün dünyanın bu yeni değişikliklerden haberdar olmasını sağlayabilir. İşte açıklık budur.

İşte bu yüzden açık kaynaklı yazılımların sizi arkanızdan hançerlemeyeceğinden emin olabilirsiniz: topluluğumuz her zaman kaynakları yakın takibe alır.

Bu konuyla ilgili tüm yazılar:
Virüslerden Kurtulun  http://www.kagitpil.com/linux/neden-linux-kullanayim-virusleri-unutun.html
Kararsız Sisteme Karşı Linux  http://www.kagitpil.com/linux/neden-linux-kullanayim-sisteminiz-kararsiz-mi.html
Bilgisayarınız daha güvenli olur http://www.kagitpil.com/linux/neden-linux-kullanayim-bilgisayarinizi-korur.html
Bedava İşletim Sistemi  http://www.kagitpil.com/linux/neden-linux-kullanayim-bedava-isletim-sistemi.html
Özgür Yazılım   http://www.kagitpil.com/linux/neden-linux-kullanayim-ozgurluk-icin.html
Daha Kompakt   http://www.kagitpil.com/linux/neden-linux-kullanayim-daha-fazla-arac-yuklemeyin.html
Sürücü Yüklemeye Gerek Yok http://www.kagitpil.com/linux/neden-linux-kullanayim-suruculeri-unutun.html
Ve Diğer Özellikler   http://www.kagitpil.com/linux/neden-linux-kullanayim-ve-daha-bir-suru-ozellik.html

 

Kaynak: http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php

2 thoughts on “Neden Linux Kullanayım-Ve Daha Bir Sürü Özellik

  1. linux bencede cok güzel hatta ubuntuya bayılmıştım. Aslında tek sorun exe uzantıların çalışmaması kendine has tar.gz gibi bir uzantı vardı programlarının…

  2. 😀 linuxün amacı zaten exe yani kapalı kaynak kodu derdini ortadan kaldırmak.. özgürlük için yani 😀 sen linux için 1 program yazdığında başka 1i beğenmediyse tutup onu deiştrebilio 😀 işte bende bunu seviorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.