Per. Nis 2nd, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Bor İşcisinin Zor Sınavı Başlıyor

3 min read

İnternet üzerinde haberleri takip ediyorsanız bu haberi mutlaka görmüşsünüzdür.Haberden kısaca bahsetmek gerekirse borun kısırlığa sebep olduğu öne sürülüyor.Bunun üzerine aksini kanıtlamak için bir kampanya başlatılıyor.Bor işcilerinden sperm örnekleri alınacak ve sayım yapılacaktır.Bunun öncesinde doping olması açısından işcilere bir takım tavsiyelerde bulunuluyor.Bunlardan birinci ve en önemlisi ise sex yasağı.

Büyük yasak pazartesi günü başlayacak.Erkek işcilerimiz bir süre – 3 gün – uslu durarak ne kadar erkek olduklarını gösterecekler.Böyle bir uygulamanın ne kadar gereksiz ve de ne kadar saçma olduğundan bahsetmeyeceği pek ama sadece şunlara deyineceğim.Bor madeninin zaten büyük bir kısmı ülkemizde.Dolaysıyla bu konuyu en çok ilgilendiren kişiler bizler oluyoruz.Durum böyle iken neden kendimizi Avrupa Birliği’ne kanıtlamaya çalışıyoruz.Hayır eğer sizin erkekleriniz bordan kısır oluyor diye bizi birliğe almayacaksalar almasınlar.Bizde erkek çok.Hepsi de bor madeninde çalışmadığına göre sorun yok bence.

İşte o haber:

ETİ Maden Genel Müdürlüğü’nün, Avrupa Birliği’nin (AB), ‘kısırlık yaptığı’ gerekçesiyle, ‘Üremeye olumsuz etkili toksik madde’ listesine aldığı bor madeninin böyle bir tehlike oluşturmadığını belgelemek için başlattığı bilimsel çalışmada, pazartesi günü örnek alımlarına başlanacak. Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Recep Gökdeniz, oluşturulan özel ekip tarafından pazartesi günü çalışanlardan kan, idrar ve sperm numunesi alınacağını belirterek, işçilerin üç gün süreyle seks yapmamalarını önerdi.
Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Recep Gökdeniz, bilim adamlarının 100’ü bor ile iç içe olan, 100’ü ise maden dışında çalışan toplam 200 meslektaşından, tesislerde revire dönüştürülen laboratuvardan kan, idrar ve sperm örnekleri alarak inceleyeceklerini belirtti. Genel Müdürlüğün projenin amacına ulaşması için 500 bin TL ödenek ayırdığını hatırlatan Gökdeniz, “AB’nin, fareler üzerinde yaptığı deney kapsamında bor madenimizin kalitesini düşürmek için alınan ‘kısırlık yapıyor’ kararının aksini bilimsel olarak kanıtlayacağız. Pazartesi günü bilim adamlarından oluşan ekipler her gün 7-10 kişinin tahlillerini alacaklar. Bu nedenle arkadaşlardan sperm sayısının fazla olması için üç gün boyunca seks yapmamaları isteniyor. Pazartesi günü alınacak ilk grup için bu yasak bugünden itibaren başlıyor. Tahlillerin alım süresinin iki haftayı geçmeyeceğini düşünüyoruz. Sonuçlar ise en kısa sürede açıklanacak” dedi.
Dünyadaki bor rezervinin yüzde 70’i Türkiye’de çıkartılıyor. Eti Maden Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Bandırma’daki tesiste ise 600 çalışanla, yılda 90 bin ton asitborik üretimi yapılıyor. 550 milyon dolar değerindeki asitborik, aralarında ABD ve Çin’in de bulunduğu dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.
 

Kaynak: Hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.