Pts. Şub 24th, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Laptop-Notebook-Pil

4 min read

Uzun zamandır laptop kullanan bir insan olarak bu zımbırtının en çok sorun olan parçalarından 1.si olan pilini-bataryasını biraz anlatmak istedim.

Kullandığım ilk laptopumda pilimi yaklaşık 6-7 ay sonra kaybetmiştim.Genelde kullanıcıların başına gelen bir sorundur bu.Piller ilk başta 2 saat dayanabilirken sonraları bu süre 45 dakikaya kadar inebiliyor.Bu durumda yapabileceğiniz tek şey var.O da bataryanızı yenilemek.

Tabi bir de bu aşamaya gelmeden önlem almak var.O da şöyle oluyor:

 

Notebook Pil Kullanımında Öneriler

– Pil takımının her zaman maksimum kapasiteyle çalışmasını sağlamak istiyorsanız haftada bir kez bilgisayarı tamamen pil gücüyle çalıştırarak pilin tamamen bitmesini sağlayın. Bilgisayar uzun süre (örneğin bir haftadan daha uzun bir süre) AC (elektrik prizinden) gücüyle çalıştırılırsa pil takımı şarj tutma kapasitesini yitirebilir. Pil takımı beklenen kullanım ömrü süresince verimli bir şekilde çalışmayabilir ve Pil göstergesi düşük pil durumunu göstermeyebilir.
– Pil takımı şarj edildikten sonra bilgisayar kapalıyken birkaç saatten daha uzun süre AC adaptörünü takılı tutmayın. Tamamen şarj edilmiş bir pili yeniden şarj etme girişimi pile zarar verebilir.
– AC adaptörünü takılı durumda bırakırsanız pil ömrü kısalır. Ayda en az bir kez bilgisayarı sadece pil gücüyle çalıştırarak pilin şarjının tamamen bitmesini sağlayın sonra pili yeniden şarj edin.

 

Pil kapasitesini izleme
Kalan pil gücü Güç izleme programı ile izlenebilir.

Bilgisayarı açtıktan sonra kalan çalışma süresini izlemeye çalışmadan önce en az 16 saniye bekleyin. Bilgisayar bu süre sırasında önce pilin kalan kapasitesini kontrol eder sonra akım gücü tüketimi oranını ve kalan pil kapasitesini temel alarak pilin kalan kapasitesini hesaplar. Kalan çalışma süresi hesaplanan süreden farklı olabilir.

Pilin şarj edilmesi pil kapasitesini aşamalı olarak azaltır. Dolayısıyla her ikisi de tam olarak şarj edilmiş olsa bile sık kullanılan eski bir pil yeni bir pil kadar uzun çalışmaz. Bu durumda pil izleme penceresinde hem eski hem de yeni pil için %100 şarj değeri görüntüler ama eski pil için kalan tahminî süre daha az olarak görüntülenir.

Pilin kullanım ömrünü uzatma
Pil takımınızın kullanım ömrünü uzatmak için aşağıdakileri yapın:

Ayda bir kez bilgisayarın güç kaynağı bağlantısını kesin ve bilgisayarı sadece pil enerjisiyle çalıştırarak pil takımının şarjının tamamen bitmesini sağlayın.
Bunu yapmadan önce aşağıdaki adımları izleyin.

1. Bilgisayarın gücünü kesin.
2. AC adaptörünün bağlantısını kesin ve bilgisayarın gücünü açın. Güç açılmıyorsa adım 4’e geçin.
3. Bilgisayarı beş dakika süreyle pil enerjisiyle çalıştırın. Pil takımında en az beş dakika yetecek kadar şarj varsa pil takımı tamamen bitinceye dek bilgisayarı çalıştırın. Pil LED göstergesi yanıp sönerse veya düşük pil uyarısı veren başka bir gösterge varsa adım 4’e geçin.
4. AC adaptörünün bir ucunu bilgisayara diğer ucunu elektrik prizine bağlayın. DC IN LED göstergesi yeşil renkte Pil LED göstergesi ise kehribar renginde yanmalı ve pil takımının şarj edildiğini göstermelidir. DC-IN göstergesi yanmıyorsa güç sağlanmıyor demektir. AC adaptörünün ve elektrik kablosunun bağlantılarını kontrol edin.
5. Pil LED göstergesi yeşil renkte yanıncaya kadar pil takımını şarj edin.

Yedek pil takımınız varsa pilleri dönüşümlü olarak kullanın.
Sistemi (bir aydan daha) uzun bir süre kullanmayacaksanız pil takımını sökün.
Pil tamamen şarj edildikten sonra AC adaptörünün bağlantısını kesin. Sürşarj (aşırı şarj) edilen piller ısınır ve pilin kullanım ömrü kısalır.
Bilgisayarı sekiz saatten daha uzun süreyle kullanmayacaksanız evrensel AC adaptörünün bağlantısını kesin.
Yedek pil takımlarını doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde serin ve kuru bir yerde saklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.