Pts. Oca 27th, 2020

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Fosfor Bombası Nedir? Misket Bombası Nedir?

5 min read

İsrail,Filistin’e fosfor bombası mı atıyor soruları geziniyor etrafta.Aslında bunun cevabı kesinlikle EVET! Gerek televizyonlardan, gerekse internetten izlediğimiz görüntülerle bunun gerçekleştiğini açıkça görüyoruz.Bu şeytan işi bombalar sadece patlamıyor.Yanıyor da.İçerisindeki bileşimin havadaki oksijenle birleşmesiyle yanmaya başlıyor.Ve sonuna kadar yanmaya devam ediyor.Ta ki reaksiyon tamamlanıncaya kadar.Bu o kadar güçlü bir ateş ki insanları yakmayı bırakın kemiklerini bile eritebiliyor.Bu yüzden insanların vücutları parçalanıyor.Böyle şeytanca bir şeyi uygulayan,kullanan ve de teknoloji adı altında bunu icat eden kim varsa hesabı sorulmalı.Gerçi kimseden ses çıkmıyor.Herkesin keyfi yerinde.Çünkü kimse ABD karşısında durmak istemiyor.Ülkemizden hele hiç ses çıkmıyor.İlla ki kalkalım savaşa gidelim demiyorum fakat mali olarak onları destekleyecek faaliyetlerimize devam ediyoruz.Bu da gösteriyor ki biz de bu savaşa karşı değiliz.

 

Çocuklar ölüyor.Kimseden ses yok.Hastahaneler bombalanıyor kimseden ses yok.BM adı altında faaliyet gösterdiğini zanneden topluluk ise tamamen bir saçmalıktan ibaretmiş onu anladım.Resmen Filistin içinde sana saldırıyorlar.Senin yaptıklarını sebepsiz yere yıkıp parçalıyorlar, yine ses yok.

Dünya olarak bir milletin kaybolmasını izliyoruz adeta.Ne olursa olsun, hangi terörist olursa olsun bir  millete bu yapılmamalı.Anti terörizm adı altında, en büyük terörist hareketi gerçekleştiren İsrail’e bir dur denmeli.Bunlar zaten Amerika’nın küçük kardeşi değil mi.Yaptıkları şey de aynı.Birisi Irak’a dalar birisi gelir Filistin’e girer.Fakat kimseden ses çıkmaz.Biz ise yıllardır binlerce can verdiğimiz PKK illetini yok etmek için sınırötesi operasyon bile yapamıyoruz.

İşte size daha da acı raporlar.Durum çok vahim.İsterseniz İsrail’in kullandığı misket bombalarını ve fosfor bombalarını yakından inceleyelim:

Fosfor bombası nedir? Bir canlıya nasıl zarar verir?
Erciyes Üniversitesi (EÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Çoban, bomba yapımında kullanılan beyaz fosforun oksijenle temas ettiği andan itibaren yanmaya başladığını ve vücudu kalınlığının 5-10 katı kadar yakabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok zehirli bir element olan beyaz fosforun üretiminin yüksek teknoloji gerektirdiğini belirtti.

Beyaz fosforun bilinen en tehlikeli kimyasallardan olduğunu ifade eden Çoban, şöyle konuştu:

”Bomba yapımında kullanılan beyaz fosfor, oksijenle temas ettiği andan itibaren yanmaya başlar ve vücudu kalınlığının 5-10 katı kadar yakar. Bu nedenle, üretiminden itibaren oksijenle temasının kesilmesi gerekir. Böylelikle yıllarca saklanabilir. İsrail’in Gazze’de kullandığı iddia edilen fosfor bombaları da muhtemelen başka bir bombayla birlikte atılmaktadır. Çünkü, yayınlanan görüntülerde beyaz fosforun bomba patladıktan sonra yanarak aşağı indiği görülmektedir. Bu da insanların üzerine yapışarak yanmalarına neden olmaktadır.”

Çoban, beyaz fosforun yanma reaksiyonunun sadece su içerisinde durdurulabileceğini belirterek, ”Ancak sudan çıktığı andan itibaren yeniden yanmaya başlar ve bitene kadar da yanmaya devam eder. Çünkü, reaksiyon bir kere başladı mı bunu geri döndürmek imkansızdır” dedi.

Beyaz fosforun yanma süresinin çevre ısısına ve neme bağlı olarak değiştiğini ifade eden Çoban, bu maddenin insanın kemiğini bile yakabildiğini söyledi.

Çoban, patlayan bombaların yaydığı gazların da tehlikeli olduğuna dikkati çekerek, ”Patlayan bombalar öldürmese bile bunların yaydığı gazlar öldürücü olabilir. Örneğin, azot oksit kısırlığa neden olur, kükürt oksit ise boğucu bir gazdır. Bunların etkileri de hava sirkülasyonuna bağlıdır. Hava rüzgarlıysa bu gazlar çabuk dağılır ve etkisini kaybedebilir” diye konuştu.

Misket bombası ile ilgili yazılmış çizilmiş şeylerden örnekler:Kaynak

  • kullanildiktan sonra geride -kemigine kadar erimis halde- bir ceset birakan, insanlikdisi oldurme araclarindan biri.
  • israil ordusunun lübnan’da kullandığı bomba türü. insan hakları izleme örgütü’ne göre lübnan’ı cehenneme çeviren ve ambulansları dahi füzeyle vuran israil güçleri saldırılarında misket bombası da kullanıyor.
  • savaşta kullanılması yasak olan bomba türü.
    israil’in son bir aydır kullandığı ve %10’un hala patlamadığı için
    evlerine dönmeye çalışan lübnanlılar için tehlikeli olan bomba.
  • atildiktan sonra futbol sahası buyuklugunde bir alana dagilip ve yuzde 30-40 ı patlamadan kalan, harekete gecmesi icin ruzgarin bile yeterli oldugu silah.
  • bu bombaların bu denli tehlikeli sayılmasındaki en büyük etken, hedefinin olmaması, yüzde 25 gibi bir oranın patlamadan kalıp, olmadık bir zamanda infilak etmesidir. düşünün savaş yaşanıyor, binlerce misket bombası yağdırılıyor ancak barış döneminde bile bu bombalar tehlike arzedebiliyor. kullanımına ve üretimine dur demek amacıyla dünyada 80’e yakın ülkenin katılımıyla oslo süreci başlatılmıştır. elbetteki amerika ve israil bu süreçte yeralmamakta. tabi amerikanın geçerli mazereti yine var yeni ürettiği misket bombalarının sadece yüzde 1’lik oranının patlamadığını belirterek yüreklerimize su serpmiştir.

Misket Bombası:

-“Bomba içinde bomba” olarak bilinen misket bombası, hedefe atıldığında “ana bomba” infilak edince içindeki yüzlerce misket büyüklüğündeki bombacıklar çok geniş alana yayılarak arka arkaya infilak ediyor.
Havadan ve karadan atılabilen, havada kırılarak açılan misket bombaları birkaç futbol sahası büyüklüğündeki alana ihtiva ettiği 200 civarındaki bombacıkları bırakıyor.
-Mühimmatın atıldığı bölgedekiler ölüyor ya da yaralanıyor. Çok sayıda bombacık da hemen infilak etmemesi nedeniyle kara mayınları gibi yıllar sonra sivilleri öldürüyor ya da sakat bırakıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.