Sal. Eki 22nd, 2019

Kağıt PiL Blog

En son çıkanlar ve teknolojik haberler

Discovery sağlam!

1 min read

Discovery uzay mekiğinin fırlatılışı sırasında gövdesine 5 parçanın çarpmasının ardından yapılan ilk hasar tespitinde bir soruna rastlanmadı. Mekik TSİ 21.00’de UUİ ile kenetlenecek…

Kenetlenmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yaklaşmakta olan mekiğin astronotları, uzay gemisinin 16 metre uzunluğundaki robot kolunu kullanarak kanatlarda yaptıkları hızlı incelemede herhangi bir hasara rastlamadılar.

Discovery uzay mekiğinin önceki günkü fırlatılışı sırasında devasa yakıt tankından kopan ve buz veya izolasyon maddesi olduğu sanılan 5 parçadan bir ya da ikisinin, mekiğin ısı kalkanına çarptığı belirlenmiş, ancak olayın kalkışın kritik kabul edilen ilk 2 dakikası sırasında meydana gelmediği belirtilmişti.

Discovery uzay mekiğinin tüm alt gövdesi, bugün TSİ 21.00 sularında UUİ ile kenetlenmeden önce İstasyon’daki lazer uçlu kolla ayrıntılı şekilde incelenerek nihai hasar tespiti yapılacak.

Amerikan uzay mekiklerinin 15 kat yüksekliğinde ve 2 tona yakın çok soğuk sıvı hidrojen ile oksijen taşıyan dev yakıt tankları, her kalkışta sürekli

ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.